Polskie Radio
Section05

ochrona środowiska

Wodny recykling. Sprawdź, jak zaoszczędzić

- Z ekologicznego punktu widzenia, wykorzystanie technologii recyklingu wody w domach miałoby sens, ale musimy pamiętać o ekonomii, musi nas na to stać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wymienił też oszczędzanie żywności jako sposób na zmniejszenie zużycia wody i wskazał, jak możemy na co dzień wykorzystywać wodę wielokrotnie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 woda ekologia POLSKA

POLSKIE RADIO 24 Go green with Taiwan. "Dać szansę każdemu, kto ma pomysł"

"Go green with Taiwan" to międzynarodowy konkurs na pro-ekologiczne rozwiązania i technologie, które mogą uczynić świat bardziej zielonym. - To może być fajny projekt myślowy. Nawet leżąc na plaży, widzimy pewne problemy i możemy stworzyć ich rozwiązanie. Nie wymagamy projektu na miarę centrum badawczego, wystarczy coś, co będzie niosło fajny pomysł - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Myśliwiec ze Space Agency, polskiego ambasadora akcji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia innowacje

POLSKIE RADIO 24 Katastrofa może się powtórzyć. "Złota alga jest już w całej Odrze"

- Może być tak, że Odra będzie umierać już do końca, obok nas, a my nie będziemy tego świadomi. Katastrofa może nie być tak "spektakularna", jak dwa lata temu, bo zwyczajnie ryb jest mniej. Ale ona trwa - ostrzega w Polskim Radiu 24 Dorota Serwecińska, specjalistka ds. ochrony ekosystemów rzecznych z WWF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat środowisko Marta Hoppe ryba ryby Odra rzeka woda POLSKA WWF

"Ryzykujemy konflikty społeczne". Kontrowersje wokół unijnej dyrektywy o odnowie zasobów naturalnych

- To nie jest tak, że organizacje ekologiczne reprezentują całe społeczeństwo. Reprezentują tę część, która przykłada dużą uwagę do ochrony przyrody. Milcząca większość pozostaje bierna. Przełamuje się, gdy następuje punkt krytyczny. Wtedy dochodzi np. do protestów rolników - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.  
Zobacz więcej na temat:  ekologia Unia Europejska

POLSKIE RADIO 24 Co dalej z Zielonym Ładem? "Może doprowadzić do buntu"

Zielony Ład realnie nie przekłada się na cele klimatyczne, za to wyraźnie godzi w europejskie gospodarki, zwłaszcza w ich konkurencyjność - zgodnie ocenili eksperci w Polskim Radiu 24. Na ten temat rozmawiali: główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, radca prawny Paweł Pelc oraz członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska Europejski Zielony Ład Unia Europejska ekologia społeczeństwo energetyka GOSPODARKA emisja co2 zanieczyszczenie powietrza przemysł elektromobilność

Polskie Radio 24 Przyroda sojusznikiem w obronie granicy. "To wyjątkowa sytuacja"

Zapowiedziane przez rząd powstanie Tarczy Wschód wywołało obawy przyrodników i naukowców, którzy mówią jednym głosem: dzika przyroda, naturalnie niedostępne podmokłe i bagienne tereny, to najlepszy sojusznik w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego. - Mamy do czynienia ze zbieżnością interesów przyrody i obronności państwa polskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wiekiera z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. 
Zobacz więcej na temat:  Tarcza Wschód granica Białoruś Puszcza Białowieska przyroda Polskie Radio 24 POLSKA

Polskie Radio 24 Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów? Polacy niechętni

Szaszłyk z owadów, sałatka z glonów czy pasztet z ciecierzycy to potrawy, które są alternatywnymi źródłami białka. Europejczycy, wpisując je do swojego menu, często myślą o ratowaniu planety i walce ze zmianami klimatu. Na taką żywność bardziej otwarci są mieszkańcy Europy Zachodniej i Skandynawii, mniej - Europy Środkowej, w tym Polski. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo żywność białko klimat mięso jedzenie dieta Europa Polskie Radio 24 POLSKA