Polskie Radio
Section05

odzyskanie niepodległości

Związki Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich

W dworze Drozdowo należącym do rodziny Lutosławskich ostatnie miesiące życia spędził Roman Dmowski. O historii ruchów niepodległościowych na ziemi łomżyńskiej mówili goście audycji Słowem Niepodległa: Marcin Rydzewski, Tomasz Szymański, Anna Archacka (Muzeum Przyrody w Drozdowie), Czesław Rybicki (Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe) oraz Sławomir Zgrzywa (historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 serwisy specjalne Łomża Witold Lutosławski Roman Dmowski

Kielce - polskie drogi do niepodległości

W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice dotarła do Kielc. O działalności Józefa Piłsudskiego na ziemiach zaboru rosyjskiego opowiadali w Polskim Radiu 24: Sylwia Zacharz (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego), dr Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach), dr Marek Maciągowski (dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej), dr Paweł Wolańczyk (Muzeum Historii Kielc).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Józef Piłsudski Kielce

Józef Piłsudski w Częstochowie

Józef Piłsudski tylko raz odwiedził Częstochowę z oficjalną wizytą, jako Naczelnik Państwa. Bywał jednak w Częstochowie wcześniej, by organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o niepodległość. O Marszałku i wkładzie częstochowian w walkę o wolną Polskę mówili goście PR24: dr Ryszard Stefaniak (historyk, autor szeregu publikacji o Częstochowie), dr Juliusz Sętowski (Muzeum Częstochowski, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie, Dział Historii) oraz Tadeusz Piersiak (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa Józef Piłsudski Jasna Góra Słowem Niepodległa

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Poznań powstanie wielkopolskie rozbiory Polski Słowem Niepodległa

Muzeum Ordynariatu Polowego. "Jedyne tego typu na świecie"

Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego działa od grudnia 2010 r. W muzeum można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. O roli kościoła podczas zaborów rozmawiali w PR24: ks.  Zbigniew Kępa - rzecznik prasowy ordynariatu polowego, prof.  Janusz Odziemkowski - UKSW, płk. Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół historia Polski muzeum Warszawa Słowem Niepodległa

Słowem Niepodległa. Obóz internowania w Szczypiornie

Obóz internowania w Szczypiornie istniał w latach 1915-1922. Przebywali w nim internowani przez władze niemieckie działacze niepodległościowi, żołnierze Legionów Polskich, jeńcy rosyjscy. O Szczypiornie mówili w audycji Słowem Niepodległa regionalistka Anna Tabaka, historyczka Anna Roth, dyrektorka Muzeum Ziemi Kaliskiej Sylwia Kucharska i historyk wojskowości Damian Zalewski. Audycja była nadawana z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu – jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kalisz Legiony

NBP emituje nową monetę na upamiętnienie odzyskania niepodległości

Narodowy Bank Polski upamiętnia stulecie odzyskania niepodległości. We wtorek, z tej okazji, zostanie wyemitowana moneta pięciozłotową z okolicznościowym napisem. Nakład monety będzie symbolicznie odpowiadał liczbie obywateli Polski. O tej i kolejnych emisjach związanych z obchodzoną rocznicą z dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP, Barbarą Jaroszek, rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NBP historia Polski

Premier o Rejsie Niepodległości: Płyńcie w imię Polski

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości. „Niech zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Dar Młodzieży Słowem Niepodległa Piotr Gliński Andrzej Duda historia Polski

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dar Młodzieży Gdynia Słowem Niepodległa historia Polski

Dar Młodzieży ambasadorem Polski. W niedzielę wypływa w rejs

W niedzielę 20 maja Dar Młodzieży wypłynie w Rejs Niepodległości dookoła świata. Pożegnanie odbędzie się z udziałem premiera RP i członków rządu. - Rejs ma promować wiele szczytnych idei i obudzić młodego ducha – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Gróbarczyk Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi niepodległość żeglarstwo żeglarze historia Polski

Powstania śląskie. Rok 1918 nie był końcem walk

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku nie oznaczało końca walki. W kolejnych latach prowadzone były działania, które nadały II RP ostateczny kształt granic. W konsekwencji trzech powstań śląskich Polska uzyskała część Górnego Śląska. W audycji Słowem Niepodległa rozmowa z Haliną Biedą, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Janem Plantą,  historykiem i kustoszem Muzeum Powstań Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk Górny Śląsk Wojciech Korfanty

Warmia i Olsztyn. Historia polskiej tożsamości

- W II połowie XIX wieku lud warmiński na tyle się wzbogacił, że zaczął się interesować kulturą polską, szukać swoich śladów tożsamości. Wojny napoleońskie pobudziły tożsamość niemiecką, natomiast uwłaszczenie, Powstanie Styczniowe i kulturkampf pobudziły szukanie drogi do tożsamości polskiej na południowej Warmii – powiedział w audycji Słowem Niepodległa prof. Stanisław Achremczyk z Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Gościem audycji była także kustosz Danuta Syrwid z Domu Gazety Olsztyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Olsztyn niepodległość Słowem Niepodległa