Polskie Radio
Section05

ogród

Historyczne ogrody SGGW - wielkie otwarcie

"Zazwyczaj wstaje o piątej rano, przyodziawszy surdut na kształt kapoty dawnego kroju, wziąwszy kostur w rękę i kapelusz duży, słomiany, obchodzi swe gospodarstwo, stajnie, pasiekę i zboże, którego zasiewa do pół trzecia korca – resztę dnia spędza na czytaniu."  - tak o Julianie Ursynie Niemcewiczu pisał historyk Tymoteusz Lipiński. Jak dziś wygląda dawny majątek pisarza?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Julian Ursyn Niemcewicz Aleksandra Łapkiewicz

Polskie Radio 24 Jak wyhodować w mieszkaniu dżunglę? Ekspert o opiece nad domowymi roślinami

- Po pierwsze trzeba utrzymać roślinę przy życiu, a to wcale nie jest takie proste, to jest sztuka, do tego rośliny powinny dobrze wyglądać (...), to wszystko jest przetestowane, wszystkie sposoby uprawy, ukorzeniania się, rozmnażania, to wiedza oparta na moich błędach - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Oleszko, architekt krajobrazu, autor książki "Roślinne historie".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Warszawa

Sadzimy i siejemy. Jak to zrobić? Posłuchaj audycji Polskiego Radia Dzieciom

Wiosna to idealny czas, aby wyruszyć na ogrodniczą misję i odkryć radość płynącą z uprawy własnych roślin. To właśnie teraz natura budzi się do życia, a my możemy jej w tym pomóc, siejąc pierwsze nasiona i przygotowując grunt pod przyszły, barwny ogródek. W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" sadzimy i siejemy! Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza ogródki działkowe rośliny nasiona Martyna Chuderska radio dla dzieci

Ian Hamilton Finlay - rzeźbiarz i ogrodnik. Wybitny szkocki twórca

Bohaterem audycji był Ian Hamilton Finlay - rzeźbiarz, poeta, grafik, ogrodnik i prowokator, twórca "Małej Sparty" - ogrodu rzeźb przy jego domu w Pentland Hills pod Edynburgiem, uważanego za jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki szkockiej. Zasłynął jako przedstawicieli poezji konkretnej, który swoje wiersze przekuwał w nawiązujące do tradycji antycznej kamienne rzeźby.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska Szkocja Dwójka

"Lato w teatrze" Instytutu Teatralnego. Spektakle familijne pod cyrkowym namiotem

Każdego roku namiot cyrkowy odwiedza małe miejscowości w Polsce w ramach programu "Lato w teatrze". Pod biało-niebieskim szapito pokazywane są familijne spektakle, którym towarzyszą działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia dla społeczności lokalnych. O projekcie mówiły w audycji "Ogrody sztuki" Katarzyna Rutkowska, koordynatorka programu "Teatr Polska", i Emilia Malczyk (koordynatorka "Konkursu na familijny spektakl grany w namiocie cyrkowym").
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Warszawa Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Niezwykłe ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to jedno z najwspanialszych założeń rezydencjonalnych w Europie. To także najstarsze muzeum sztuki w królewskich ogrodach. Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Jaskanis, historyk, dyrektor muzeum, który w audycji "Ogrody sztuki" mówił o historii Pałacu, roli edukacyjnej, jaką pełni od stuleci, a także o wystawie plenerowej "Królewski Ogród Światła".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Warszawa Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Wilanów

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura rośliny opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski Trójka ekologia

Polskie Radio 24 Pachną na całym Powiślu. Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród dachowy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu w Europie. To prawdziwe dzieło architektury krajobrazu. Ten wyjątkowy projekt powstawał, gdy o zielonych dachach w Polsce jeszcze nikt nie marzył. - Ogród zaprojektowała Irena Bajerska, która była obdarzona tak wielką wyobraźnią, że po 20 latach w ogrodzie sprawdza się wszystko - kolory i dobór roślin - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Siedlicka, która opiekuje się tym miejsce początku jego powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski Warszawa Polskie Radio 24

Kradzieże na terenie ogródków działkowych. Zabezpiecz drogocenne sprzęty

Wiosna, lato i wczesna jesień to na działkach okres żniw dla rabusiów. Jeśli nie znajdą niczego wartościowego, to potrafią zniszczyć to, co zastaną. Niektórzy działkowicze, aby uniknąć zniszczeń, zostawiają otwarte altanki, a wszystko, co cenne, wożą ze sobą. Niestety złodzieje zabierają, co tylko wpadnie im w ręce.
Zobacz więcej na temat:  ogrodnictwo kradzież ogródki działkowe społeczeństwo