Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Uroczystość pamięci ofiar zbrodni w Pomiechówku. Udział wezmą szef MON i prezes IPN

Na terenie Fortu III w Pomiechówku w poniedziałek odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni dokonanych w tym miejscu. W jej trakcie zostanie poświęcony cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mariusz Błaszczak historia Polski zbrodnie wojenne Karol Nawrocki IPN

Wiceszef MSZ z wyróżnieniem. Otrzymał Diamentowy Krzyż za Zasługi dla Polskich Dzieci Wojny

Wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk został odznaczony przez Stowarzyszenie "Dzieci Wojny" - informuje MSZ. Jak wyjaśnia, Stowarzyszenie doceniło jego wysiłek w kwestii starań o uzyskanie przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Niemcy relacje polsko-niemieckie dzieci II wojna światowa

Renowacja 80 polskich nagrobków w Wielkiej Brytanii. "Nie zapominamy o swoich obywatelach"

Ponad 80 nagrobków zasłużonych Polaków pochowanych w Wielkiej Brytanii - polskich działaczy społecznych, politycznych, wojskowych, a także ludzi nauki i kultury - zostanie objętych pracami renowacyjnymi. Przedsięwzięcie na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów realizuje Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" imienia Jana Olszewskiego. Tegoroczny projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania kancelaria premiera Londyn II wojna światowa okupacja sowiecka

IPN odnalazł szczątki chłopca. To ofiara niemieckiego obozu dla dzieci w Łodzi

Na terenie cmentarza pw. św. Wojciecha w Łodzi zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki nastolatka – więźnia niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej – poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej. Według przeprowadzona analizy historycznej, w badanym miejscu pochowano w bezimiennym grobie zmarłego 13 kwietnia 1944 roku Zdzisława Kafarskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź IPN Instytut Pamięci Narodowej

Niemiecki portal użył określenia "polskie getta i obozy". Ambasador RP w Berlinie: to oburzające

"To oburzające, że niemiecki HNA_online użył terminu »polskie getta i obozy« w artykule o ocalałych z Holokaustu. Szanowny Panie Kopielz (autor tekstu), to nie były »polskie obozy«. To były niemieckie getta i obozy zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce" - napisał w piątek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa dyplomacja Niemcy II wojna światowa historia Polski polityka historyczna Auschwitz Holokaust media dziennikarstwo Sachsenchausen

Obchody 82. rocznicy mordu na polskich profesorach we Lwowie. "Ważne, aby pamięć o tej zbrodni była przekazywana"

We Lwowie oddano hołd polskim profesorom zamordowanym przez nazistowskich oprawców 82 lata temu na Wzgórzach Wuleckich. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz Lwowa, polscy dyplomaci, reprezentanci uczelni lwowskich, a także licznie zebrani miejscowi Polacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Lwów II wojna światowa HISTORIA historia Polski zbrodnie wojenne relacje polsko-ukraińskie Tadeusz Boy-Żeleński Kresy Niemcy III Rzesza

Pacyfikacje na Kielecczyźnie w 1943 roku - zemsta za wsparcie dla partyzantów

Wiosną i latem 1943 roku niemieckie władze okupacyjne w dystrykcie radomskim, w którego skład wchodziła Kielecczyzna, przestąpiły do akcji pacyfikacyjnych i terrorystycznych skierowanych przeciwko ludności cywilnej, eufemistycznie określanych w zarządzeniach wewnętrznych "przywracaniem stanu bezpieczeństwa". Symbolem tych wydarzeń stała się wieś Michniów.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki II wojna światowa historia Polski wieś

Patriotyczne Groby Pańskie

Tworzenie Patriotycznych Grobów Wielkanocnych trwało w latach 1940 – 1946, a następnie od roku 1980 do 1998. W tym czasie powstało dwadzieścia sześć Patriotycznych Grobów Pańskich, a jedynym autorem ich projektów plastycznych był Stanisław Miedza-Tomaszewski. W tym odcinku podcastu Archiwum Polskiego Radia przybliżamy tradycję tworzenia patriotycznych scenografii w kościele św. Anny w Warszawie oraz sylwetkę ich twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa

Zbrodnia w Ciepielowie: Polacy zamordowani za pomoc Żydom

Wydarzenia sprzed 80 lat stały się punktem wyjścia do rozmowy o historiach Polaków i Żydów, którym przyszło mierzyć się z niemieckim okupantem. 6 grudnia 1942 roku do Ciepielowa Starego, na obrzeżach województwa radomskiego, wjechał niemiecki oddział, który zaczął wyciągać z chałup i sukcesywnie mordować polskie rodziny, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów. Zginęły wtedy łącznie 34 osoby, m.in. dwie rodziny Kosiorów, rodzina Kowalskich i Skoczylasów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi pomoc Arkadiusz Gołębiewski Jan Żaryn Klub Trójki Trójka

Tajemnica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego. Zmarł 81 lat temu, kontrowersje wokół jego zgonu nie ustają do dziś

Edward Rydz-Śmigły zmarł 2 grudnia 1941 roku w okupowanej Warszawie. Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca. Do dziś nie brakuje jednak spiskowych teorii mówiących o tym, że marszałek padł ofiarą zamachu. Jeśli są prawdziwe, to kto i dlaczego mógł chcieć śmierci byłego Naczelnego Wodza? 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa