Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Chojnice. Odkryto zbiorową mogiłę w Dolinie Śmierci. Leżą w niej Polacy wymordowani jesienią 1939 roku

W Dolinie Śmierci w Chojnicach śledczy i badacze odkryli nieznaną dotąd, nieoznaczoną zbiorową mogiłę Polaków wymordowanych jesienią 1939 roku przez formacje niemieckie – poinformowali w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Andrzej Pozorski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej Chojnice pomorskie II wojna światowa

Prezydent Duda na łamach portalu społeczności żydowskiej: mimo groźby śmierci, Polacy ocalili życie tysięcy Żydów

Mimo że zgodnie z prawem wprowadzonym przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polakom groziła śmierć za ukrywanie Żydów, tysiące z nich otrzymało wsparcie pozwalające ocalić im życie - przypomina prezydent RP Andrzej Duda w artykule, który ukazał się na łamach popularnego portalu społeczności żydowskiej w Australii i Nowej Zelandii J-Wire.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Ulmowie Andrzej Duda Nowa Zelandia Żydzi HISTORIA historia Polski II wojna światowa polityka historyczna sprawiedliwi wśród narodów świata

Ulmowie z Markowej. Zastępca prezesa IPN o błogosławionej rodzinie: chciałbym, żeby ta wiedza rozeszła się w Niemczech

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. - Ulmowie są dziś symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Rodzina z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś Dorota Truszczak Ulmowie IPN Mateusz Szpytma

"Naszym obowiązkiem jest pamięć". Jarosław Kaczyński w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej

"Mówi się, że czas leczy rany, ale nie oznacza to, że mamy zapomnieć o tym, co wydarzyło się 84 lata temu. Wprost przeciwnie: naszym obowiązkiem jest pamięć" - napisał wicepremier Jarosław Kaczyński w liście do uczestników piątkowych uroczystości upamiętniających ofiary niemieckiego nalotu na Frampol.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski POLSKA Niemcy Jarosław Kaczyński

TYLKO U NAS Sowieckie naloty na Warszawę. Historyk: to były działania terrorystyczne wymierzone w Polaków

- O ile bombardowania w 1941 i w 1944 r. miały charakter taktyczny, o tyle naloty z lat 1942-1943 były działaniami wyłącznie terrorystycznymi wymierzonymi w Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Tymoteusz Pawłowski, historyk, opowiadając o jednej z zapomnianych kart II wojny światowej, jaką były - w latach 1941-1944 - sowieckie naloty na Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia Polski II wojna światowa okupacja sowiecka Ludwik Landau Władysław Bartoszewski Władysław Anders zbrodnia katyńska lotnictwo samoloty samolot HISTORIA zbrodnie wojenne Niemcy Rosja ZSRR Związek Sowiecki

Reparacje wojenne. Premier Morawiecki: domagamy się zadośćuczynienia i sprawiedliwości

"II wojna światowa rozpoczęła się tuż przed świtem w Polsce. Dziś, po 84 latach od wybuchu wojny, kiedy mówimy o katach, ofiarach, o karze, o cierpieniu, kiedy używamy słów takich jak dobro i prawda, kiedy zestawiamy ze sobą dobro i zło, to domagamy się nie tylko pamięci" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Niemcy 1 września 1939

TYLKO U NAS Niemcy nie mają wiedzy o II wojnie światowej. Wierzą, że ją wygrali, a ich przodkowie walczyli w ruchu oporu

Dowcip w PRL głosił, że "gdyby propaganda goebbelsowska była tak skuteczna jak komunistyczna, to Niemcy do dziś by nie wiedzieli, że przegrali wojnę". - Ale Niemcy dziś nie wiedzą, że przegrali wojnę. Wierzą, że zostali wyzwoleni. To, co u nas było dowcipem, we współczesnych Niemczech stało się rzeczywistością - mówi prof. Bogdan Musiał, historyk. Z kolei prof. Andrzej Przyłębski, dyrektor Instytutu De Republica, były ambasador RP w Niemczech, stwierdza, że "95 proc. Niemców nie zna skali zbrodni dokonywanych w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa HISTORIA II wojna światowa historia Polski III Rzesza Adolf Hitler Niemcy Olaf Scholz polityka polityka historyczna reparacje wojenne zbrodnie wojenne Andrzej Przyłębski społeczeństwo

ANALIZA Zagłada "skrwawionych ziem". Rząd zabiega o reparacje. Czy Niemcy uczynią zadość sprawiedliwości?

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego z jednej strony jest wydarzeniem podniosłym, wszak wspominamy tego dnia bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, walczących z niemieckim okupantem o wolną i niepodległą ojczyznę. Z drugiej zaś wywołuje przygnębienie, jako że przypomina obraz miasta ruin i hekatomby, do jakiej doszło zarówno w stolicy, jak i na całych - nawiązując do tytułu słynnej książki prof. Timothy'ego Snydera - "skrwawionych ziemiach" Rzeczypospolitej. Jest też okazją do podniesienia sprawy reparacji wojennych za doznane krzywdy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne rząd Rząd RP II wojna światowa HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Arkadiusz Mularczyk MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemcy III Rzesza zbrodnie wojenne polityka

Premier Morawiecki: walka powstańców warszawskich była walką dobra ze złem

Powstanie Warszawskie to był czas wielkiej miłości do ojczyzny i do drugiego człowieka, do przyjaciół; walka powstańców to była przede wszystkim walka dobra ze złem, które chciało zniszczyć nie tylko życie, ale odwrócić do góry nogami całą hierarchię wartości - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie

"Państwo polskie pamięta o ofiarach niemieckich zbrodni". Kolarski o Powstaniu Warszawskim

Prezydent Andrzej Duda upamiętni dziś między innymi cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Weźmie udział w uroczystościach na warszawskiej Ochocie, gdzie w czasie Powstania działał niemiecki obóz przejściowy. Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, powiedział, że ważnym elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania jest pamięć o jego cywilnych ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Jankowski Wojciech Kolarski historia Polski HISTORIA Powstanie Warszawskie

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie

79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA Powstanie Warszawskie

Uroczystość pamięci ofiar zbrodni w Pomiechówku. Udział wezmą szef MON i prezes IPN

Na terenie Fortu III w Pomiechówku w poniedziałek odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni dokonanych w tym miejscu. W jej trakcie zostanie poświęcony cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mariusz Błaszczak historia Polski zbrodnie wojenne Karol Nawrocki IPN

Wiceszef MSZ z wyróżnieniem. Otrzymał Diamentowy Krzyż za Zasługi dla Polskich Dzieci Wojny

Wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk został odznaczony przez Stowarzyszenie "Dzieci Wojny" - informuje MSZ. Jak wyjaśnia, Stowarzyszenie doceniło jego wysiłek w kwestii starań o uzyskanie przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Niemcy relacje polsko-niemieckie dzieci II wojna światowa

Renowacja 80 polskich nagrobków w Wielkiej Brytanii. "Nie zapominamy o swoich obywatelach"

Ponad 80 nagrobków zasłużonych Polaków pochowanych w Wielkiej Brytanii - polskich działaczy społecznych, politycznych, wojskowych, a także ludzi nauki i kultury - zostanie objętych pracami renowacyjnymi. Przedsięwzięcie na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów realizuje Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" imienia Jana Olszewskiego. Tegoroczny projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania kancelaria premiera Londyn II wojna światowa okupacja sowiecka