Polskie Radio
Section05

opera

"Bez makijażu" – wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik. "Pomyślałam, że to za wcześnie"

- Gdy usłyszałam propozycję książki, pomyślałam, że to jeszcze za wcześnie. Ale uświadomiłam sobie, ile osób wybitnych spotkałam przez całe życie, z iloma miałam okazję współpracować i się zaprzyjaźnić. I kiedy te osoby zaczęły odchodzić, to był ostateczny argument, przez który powiedziałam "tak" - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka i bohaterka wywiadu rzeki "Bez makijażu".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Agata Kwiecińska Beata Stylińska Dwójka śpiew rozmowa wywiad muzyka klasyczna KULTURA książki biografia

Joyce DiDonato: piękno muzyki kryje się w tym, że nie jest ona w żadnym wymiarze konkretna

- Muzyki doświadczamy zawsze w miejscu o charakterze duchowym. Muzyka jest wibracją, która natychmiast znika. Nie ma w niej nic namacalnego. Nasze zmysły mogą doświadczać jej dźwiękowego wymiaru, ale jest on odbierany w niedefiniowanej przestrzeni. Muzyka to rodzaj alchemii - mówiła w Dwójce słynna amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato.
Zobacz więcej na temat:  Joyce DiDonato muzyka klasyczna Dwójka KULTURA śpiew Karol Furtak Il Pomo d’Oro

Fabio Biondi: muzyka Moniuszki jest wyrafinowana i ma mnóstwo detali

- Moniuszko to kompozytor, który wymaga wiele czasu i wiele zamiłowania. Jego muzyka nie brzmi od razu w sposób oczywisty. Trzeba poświęcić jej naprawdę sporo uwagi, by rozpoznać jej wartość. W mojej ocenie, po tych wszystkich latach studiów, uważam, że Moniuszko był jednym z najlepszych kompozytorów XIX wieku - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Fabio Biondi Stanisław Moniuszko muzyka klasyczna Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2024 KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Marta Kluczyńska dyrygent Agata Kwiecińska Dwójka KULTURA MUZYKA balet Teatr Wielki - Opera Narodowa Polski Balet Narodowy

"Diva bez lustra". Michał Znaniecki: to rozmowa o tożsamości

- To wręcz przewrotne podejście, żeby porozmawiać o naszej tożsamości, o tym, kim jesteśmy, czy jesteśmy lepiej narysowani, kiedy jesteśmy na scenie, czy kiedy jesteśmy w garderobie. My jako artyści, ale również ludzie, którzy siadają przed lustrem i zastanawiają się, kim są naprawdę, jakie są te maski, które zakładamy dla społeczeństwa, żeby się podobać, żeby być lajkowanymi, ale żeby też normalnie wyjść do pracy. Za każdym razem w coś się "ubieramy" - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Znaniecki, reżyser operowy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 Michał Znaniecki

Opera "D'ARC" w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

"Jak zmierzyć poświęcenie? Kulami, opatrunkami, zupą? A może tym, że jesteś obok?  W ciemności jest sprawczość, w ciemności jest nadzieja. Na Powstanie pójdę ubrana jak na bal, bo wierzę, że wszystko będzie dobrze..." To słowa bohaterek opery site-specific "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady, która już dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego uświetni obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Powstanie Warszawskie Mateusz Baran

Wyjątkowa opera "D'ARC" Krystiana Lady w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Opera "D'ARC" - stworzona specjalnie dla Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - to nie tylko hołd złożony naszym przodkom. To także podróż przez muzyczne i teatralne konwencje, w ramach której twórcy eksperymentują z formą, strukturą i przestrzenią. Prapremiera - 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Agnieszka Grochowska Krystian Lada Szymon Komasa

Współczesna opera "D'ARC" na rocznicę powstania warszawskiego. "To mocno feministyczna konstrukcja"

Jej utwory wykonywano między innymi podczas festiwalu Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, Unsoundzie, Containerclangu czy Bedingo International Festival of Exploratory Music. Teoniki Rożynek bierze teraz udział w projekcie multimedialnej opery, która przygotowywana jest na 80. rocznicę powstania warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Powstanie Warszawskie Jakub Jamrozek Teoniki Rożynek

"Tristan i Izolda" na inaugurację Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth

Tegoroczny Festiwal w Bayreuth otworzyła nowa, premierowa produkcja dramatu "Tristan i Izolda" Ryszarda Wagnera. Kierownictwo muzyczne sprawował Semyon Bychkov, a reżyserii podjął się debiutujący na Zielonym Wzgórzu islandzki reżyser – Thorleifur Örn Arnarsson. W rolach tytułowych wystąpili fińska śpiewaczka Camilla Nylund i austriacki tenor Andreas Schager.
Zobacz więcej na temat:  Bayreuth Bayreuth Festival Ryszard Wagner Marcin Majchrowski Dorota Kozińska koncert Festspielhaus

Nie żyje Jerzy Artysz. "Rozumiał śpiew bardzo głęboko"

Prof. Jerzy Artysz zmarł w poniedziałek (22.07) w wieku 93 lat. - Śpiew był dla niego rodzajem posłannictwa. Widział siebie jako swojego rodzaju emisariusza piękna i harmonii, bo to były pojęcia szalenie mu bliskie. Chętnie zresztą odwoływał się do ideałów starożytnej Grecji, do greckiej filozofii - wspominał w Dwójce artystę Aleksander Laskowski, dziennikarz muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Artysz śmierć muzyka klasyczna odeszli 2024 śpiew Aleksander Laskowski

Wojciech Bogusławski. Jeden z twórców polskiej opery narodowej

- Był towarzyski, odznaczał się ogładą i znajomością kilku języków obcych. Te cechy pomogły mu w prowadzeniu teatru – powiedziała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Pokazał wiele swoich talentów. Nie krył swoich ambicji w dziedzinie opery. Można go śmiało nazwać jednym ze współtwórców polskiej opery narodowej. Wojciech Bogusławski zmarł 195 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski oświecenie Wojciech Bogusławski Julian Ursyn Niemcewicz Stanisław August Poniatowski

Gdańsk teatralną stolicą lata w "Trójce pod Księżycem"

20 lipca rozpoczyna się druga edycja Baltic Opera Festival. W dniu jego zakończenia otwarty zostanie 28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Baltic Opera Festival Sopot Gdynia Gdańsk Tomasz Konieczny Ryszard Wagner Rafał Kokot Romuald Wicza-Pokojski Opera Bałtycka w Gdańsku Yaroslav Shemet festiwal szekspirowski Jerzy Limon agata grenda Teatr Szekspirowski w Gdańsku Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka