Polskie Radio
Section05

opera

Polskie Radio 24 Na scenach oper świata. " To nie jest zawód dla domatorów"

Historia sukcesów Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak czy Jakuba Józefa Orlińskiego to tylko kilka przykładów operowych karier polskich śpiewaków i śpiewaczek. O ty, co je różni, a co łączy, mówiła w audycji "Między sztukami" Anna S. Dębowska, autorka książki "Śpiewacy eksportowi. Sukcesy polskich śpiewaczek i śpiewaków operowych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Sanocka Piotr Beczała Jakub Józef Orliński Aleksandra Kurzak

Głos, charyzma i wielki talent. Jakub Józef Orliński - Polak, który zachwycił świat [WIDEO]

Od lat uznawany jest za jednego z najbadziej czarujących artystów operowych świata. W największych salach koncertowych dzieli się swoim talentem i pasją do muzyki. Jakub Józef Orliński to wybitny kontratenor, doceniany za bogatą działalność i wiele wybitnych kreacji artystycznych. W Dwójce opowiedział o swoim dorobku i planach na kolejne miesiące.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Józef Orliński śpiew Magdalena Łoś Dwójka muzyka klasyczna barok

"Halka" Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria

- Opera ta często była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, wycięty z historii. Zaciemniano przy tym kontekst, który dotyczył rzeczy brutalnych i groźnych – mówił w Polskim Radiu o słynnym dziele Stanisława Moniuszki reżyser Mariusz Treliński. 1 stycznia wspominamy podwójną, z 1848 i 1858 roku, premierę "Halki".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko rozbiory Polski chłopi Podhale góralska muzyka kultura ludowa polityka

Tomasz Konieczny: opera nie była przeze mnie chciana, ale opera chciała mnie

Tomasz Konieczny jako młody człowiek zafascynowany był teatrem dramatycznym. Dopiero jako wykształcony aktor wpadł w sidła opery, którą dziś współtworzy. Śpiewa na deskach teatrów europejskich, ale też w operach w Nowym Jorku czy Chicago. - Chwalę sobie, że mogę śpiewać dla różnej publiczności - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Tomasz Konieczny śpiew KULTURA Alicja Michalska Stanisław Moniuszko muzyka klasyczna

Giacomo Puccini – Turandot

"Tutaj kończy się dzieło, niedokończone przez Mistrza na skutek jego śmierci" – to słowa, które dyrygent Arturo Toscanini wypowiedział do publiczności mediolańskiej La Scali 25 kwietnia 1926 roku, podczas prapremiery Turandot Giacoma Pucciniego. Opera w wersji dokończonej przez Franca Alfano została wystawiona następnego dnia. Na przedostatni odcinek audycji poświęconej włoskiemu Gigantowi zapraszają Agata Kwiecińska i Adam Banaszak.
Zobacz więcej na temat:  Giacomo Puccini Dwójka Agata Kwiecińska Adam Banaszak

Giacomo Puccini – Jaskółka i Tryptyk: Il Tabarro, Suor Angelica i Gianni Schichhi

Kolejny odcinek poświęcony będzie "Jaskółce" i "Tryptykowi" Giacoma Pucciniego. Agata Kwiecińska i Adam Banaszak opowiadali m.in. o tym, co działo się w życiu kompozytora w trakcie I wojny światowej, o tym dlaczego przyjął ofertę napisania dzieła scenicznego dla innego wydawnictwa, niż Ricordi, a także o tym, że często padał ofiarą agresywnej krytyki.
Zobacz więcej na temat:  Giacomo Puccini Agata Kwiecińska Adam Banaszak

"Cyganeria" w Teatrze Wielkim w Łodzi. "Puccini miał niesamowitą wenę, pisząc tę operę"

- Z perspektywy dyrygenta "Cyganeria" to jedna z najtrudniejszych oper do zadyrygowania. Puccini miał tak niesamowitą wenę podczas jej pisania, że tak naprawdę co takt przychodzi nowa myśl muzyczna, nowe tempo. Niejeden kompozytor mógłby z takiego materiału napisać tetralogię, a nie operę, która składa się z czterech krótkich aktów - mówił w Dwójce przed najbliższą premierą Teatru Wielkiego w Łodzi Rafał Janiak, szef artystyczny tej sceny.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki w Łodzi Rafał Janiak premiera Giacomo Puccini Monika Zając Dwójka KULTURA MUZYKA Zobacz także

Giacomo Puccini – Madama Butterfly

W piątym odcinku przenosimy się na Daleki Wschód. Agata Kwiecińska i Adam Banaszak opowiadali o Madamie Butterfly - jednej z najpiękniejszych oper w historii muzyki. Puccini długo nie mógł się zdecydować na wybór tematu kolejnego dzieła. Melodramat o tragicznej miłości, która była nieplanowaną konsekwencją aranżowanego małżeństwa gejszy z porucznikiem amerykańskiej marynarki dziś jest grany niemal w każdym teatrze operowym świata. Jakimi środkami Puccini zbudował to poruszające arcydzieło?
Zobacz więcej na temat:  Giacomo Puccini Agata Kwiecińska Adam Banaszak