Polskie Radio
Section05

Ormianie

Prezydent USA nazwał rzeź Ormian ludobójstwem

W wydanym, w sobotę, oświadczeniu z okazji dnia upamiętnienia rzezi Ormian, Joe Biden przyznał, że "masakry Ormian z 1915 roku, do których doszło w Imperium Osmańskim, były ludobójstwem". Komunikat mówi o 1,5 mln Ormian "deportowanych, zamordowanych lub zmuszonych do marszu śmierci podczas kampanii eksterminacji". Deklaracja amerykańskiego przywódcy jest historyczna, ponieważ do tej pory Waszyngton unikał jednoznacznego ocenienia tamtych wydarzeń, by nie zaostrzać stosunków z Turcją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden ludobójstwo USA Turcja HISTORIA

Rocznica rzezi Ormian. W Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające pierwsze ludobójstwo XX wieku

Na warszawskich Bielanach odbędą się główne uroczystości upamiętniające rzeź Ormian. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, 24 kwietnia uznawany jest za początek rzezi Ormian w Imperium Osmańskim, do której doszło w 1915 roku. W latach 1915-17, Turcy wymordowali około półtora miliona osób, masakrę tę określa się jako pierwsze ludobójstwo XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa HISTORIA POLSKA

T. Isakowicz-Zaleski: rezolucja USA ws. ludobójstwa Ormian słuszna, ale późna

- Sprawa ludobójstwa łączy Ormian na całym świecie. To powoduje, że diaspora doprowadziła do tego, że większość państw, zwłaszcza europejskich i południowoamerykańskich, uznała je za fakt historyczny powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ludobójstwo Tadeusz Isakowicz-Zaleski Ameryka ŚWIAT Armenia

Na wystawie "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"

- Zostały przygotowane dla nas bardzo wysokiej jakości zdjęcia przedstawiające te najważniejsze malowidła już po konserwacji. W oparciu o nie powstała opowieść o historii katedry, której dzieje sięgają czasów średniowiecza. Potem z kolei opowiadamy o tym, jak na początku XX w. bp. Teodorowicz, który opiekował się społecznością Ormian lwowskich, podjął decyzję o przebudowie katedry - mówił w Dwójce kurator dr Michał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Lwów SZTUKA KULTURA Wilanów Katarzyna Hagmajer-Kwiatek wystawa

Abp Józef Teodorowicz - patriota, "kaznodzieja-klasyk"

Podczas inauguracji obrad Sejmu Ustawodawczego kazanie wygłosił abp Józef Teodorowicz, jedna z ciekawszych postaci polskiego duchowieństwa podczas dwudziestolecia międzywojennego. Miał za sobą doświadczenia polityczne, uchodził za wybitnego kaznodzieję, pioniera kazań wygłaszanych przez radio. Przede wszystkim jednak był przykładem patriotyzmu Polaków pochodzenia ormiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm II Rzeczpospolita

„Izrael wybiórczo podchodzi do kwestii praw człowieka”

„Izrael jako jeden z kilku państw na świecie, wciąż nie uznał ludobójstwa Ormian. Prawda historyczna, pamięć o pierwszym ludobójstwie XX wieku, które pośrednio doprowadziło do Shoah jest mniej ważne od strategicznych interesów z Turcją. Twarda polityka” – napisał na Twitterze działacz społeczny, prezes Instytutu Pracy i Edukacji Petros Tovmasyan. Do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się w Polskim Radiu 24. Gościem PR24 był również publicysta Bronisław Wildstein, członek nowopowołanego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Turcja USA Bronisław Wildstein prawa człowieka historia Polski Holokaust

Wołyń i rzeź Ormian – wspólne doświadczenia polsko-ormiańskie

W latach 1915-1917 w Imperium Osmańskim, w wyniku ludobójstwa, popełnionego na ludności ormiańskiej, zginęło około 1,5 mln osób. O analogiach tej zbrodni oraz rzezi wołyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry prof. Andrzej Zięba (historyk, Uniwersytet Jagielloński) i Jan Abgarowicz (szef Stowarzyszenia Ormian i muzealnik).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust Polskie Radio 24 Turcja Ukraina Wołyń Andrzej Zięba Wiktor Świetlik