Polskie Radio
Section05

patriotyzm

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

«Вуста мої мовлять рідко»

До Дня Незалежності Польщі у рубриці «Українсько-польські поетичні діалоги» прозвучав вірш «Вуста мої мовлять рідко» („Rzadko na moich wargach”) Яна Каспровича — чи не найпрекрасніший твір про любов до Вітчизни за всю історію польської літератури. Каспрович написав його у період Першої світової війни. Польський оригінал читає Марцін Ґачковський, блискучий український переклад Дмитра Павличка — Антон Марчинський.
Zobacz więcej na temat:  поезія література переклад письменник Польща literatura poezja Jan Kasprowicz

Śpiewnik Niepodległości. Portal udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej

Śpiewnik Niepodległości to edukacyjny, multimedialny portal prezentujący historię, literaturę i polskie tradycje narodowe poprzez pryzmat muzycznej twórczości patriotycznej. Portal odwiedziło już ponad 1,3 mln użytkowników z Polski i ze świata, którzy wykonali łącznie 3 mln odsłon.
Zobacz więcej na temat:  pieśń Święto Niepodległości multimedia historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński Święto Niepodległości

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  Syberia Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha historia Polski Białystok Związek Radziecki

PR24 Wspomnienie poległych za ojczyznę. Jarosław Wróblewski: strata nieodżałowanej elity

- Za bramą Rakowieckiej 37 kilkaset osób zostało zamordowanych strzałem w tył głowy, powieszonych lub zadręczonych. Czuć stratę nieodżałowanej elity ludzi, którzy by wiele wnieśli w rozwój Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Wszystkich Świętych Witold Pilecki

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polonia Anna Maria Anders

"Ja Polskę kocham. Kochają Polskę ci, którzy nas popierają". Jarosław Kaczyński o patriotyzmie

- Ja Polskę kocham, my kochamy Polskę, kochają Polskę ci, którzy nas popierają - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Gniezna prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że polityka PiS nie polega na manipulacji. - Prowadzimy normalną rozmowę - podkreślił. Wyjaśnił, że PiS traktuje "patriotyzm jako zobowiązanie do obrony naszych interesów zewnętrznych, do wzmacniania naszego bezpieczeństwa; a także realizacji takiej polityki społecznej, która będzie nasz naród czyniła wspólnotą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Gniezno PiS

Bolesław Mrówczyński - na wskroś pozytywistyczny pisarz współczesny

112 lat temu, 22 lipca 1910 roku, urodził się w Łodzi Bolesław Mrówczyński, pisarz powieści o charakterze patriotycznym, dla którego dość często bohaterami były znane postaci historyczne Polski okresu XIX wieku. Mrówczyński był na wskroś pisarzem pozytywistycznym, ale piszącym w okresie powojennym, kiedy to II wojna światowa i ustalenia mocarstw pchnęły Polskę w objęcia komunistycznego Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska