Polskie Radio
Section05

patriotyzm

"Miłość ojczyzny jest tarczą przed torturami i cierpieniem bliskich". Gliński o sile ukraińskiego ducha

- Dziś widzimy na Ukrainie, ale i w Polsce, że to właśnie miłość ojczyzny jest tarczą przed zniewoleniem, torturami i cierpieniem bliskich. Siła tego ukraińskiego przykładu - obrona Mariupola i Kijowa, ciężkie walki w Donbasie, historia związana z Wyspą Węży - zrobiła na świecie wielkie wrażenie - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: albumy spełniają misję publiczną

- Jeżeli mamy mówić o historii albumów tożsamościowych, trzeba wspomnieć o albumach z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas premiery pięciopłytowego albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku". Polskie Radio jednocześnie inicjuje dziś pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Płyty Polskiego Radia media MSZ Rada Mediów Narodowych Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Krzysztof Czabański

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość PRL Solidarność

Patriotyzm współcześnie. Na czym polega?

W jakim stopniu część społeczeństwa uległa presji tzw. nowoczesnego patriotyzmu? Na ile udało się zaszczepić w niej politykę wstydu odrzucającą wszystko, co stanowi istotę miłości do ojczyzny? Czy w obliczu wojny na Ukrainie i postawy Ukraińców jest szansa weryfikacji takich poglądów? Odpowiedzi na te pytania w audycji "Klub Trójki" udzielili goście Magdaleny Drohomireckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka 3 Maja

PR24 Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy

- W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali biało-czerwone barwy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Dzień Flagi i Dzień Polonii flagi państwowe flaga historia Polski

Uroczystości w Dniu Flagi. Szef MON: biało-czerwona to symbol jedności

- Jesteśmy dumni z tego, że biało-czerwona powiewa. Żołnierze Wojska Polskiego na swoich mundurach niosą flagę biało-czerwoną, żołnierze Wojska Polskiego wiedzą, że flaga biało-czerwona, że to znak, któremu są wierni do końca, któremu są wierni zawsze, a dla nas to podstawowy symbol jednoczący nas, tworzący więzi narodowe. To symbol jedności - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Dniu Flagi. Dodał, że o tym jak ważny jest patriotyzm świadczy to, co dzieje się za wschodnią granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Dzień Flagi i Dzień Polonii wojna 2022

Bartosz Opania, aktor i żołnierz WOT: to czas sprawdzianu

– Ten koszmarny czas, w którym żeśmy się znaleźli, w którym znaleźli się Ukraińcy, jest takim sprawdzianem dla nas, dla naszego społeczeństwa i wydaje mi się, że dajemy radę. To sprawdzian, jak możemy pokonać nasze podziały, prywatne wojenki i działać razem. Tak się dzieje, współpracujemy z różnymi organizacjami, które kiedyś wyśmiewały WOT i wojsko w ogóle – przyznaje aktor, który jest również żołnierzem WOT. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Opania Redbad Klynstra Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi WOT

Żołnierze Wyklęci - historia we współczesnych pieśniach, balladach i piosenkach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. W audycji "Wieczór z historią" odnieśliśmy się do współczesności - rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych piosenka