Polskie Radio
Section05

patriotyzm

Czym jest patriotyzm w XXI wieku?

– Dzisiaj bycie patriotą jest o wiele łatwiejsze, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu – powiedział rabin Szalom Ber Stambler. Przy okazji Święta Niepodległości w audycji „Ideologika” rozmowa m.in. na temat ujęcia patriotyzmu przez przedstawicieli największych religii świata. Udział w dyskusji brali również jezuita o. Mariusz Bigiel, ewangelicki ks. Karol Długosz oraz Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Święto Niepodległości religia

Debata Młodych. Jak świętować 11 listopada?

11 listopada będziemy obchodzić  99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości związane z tym wydarzeniem mogą być również testem przed setną rocznicą, na którą przewidziane są huczne obchody państwowe. O tym, jak świętować 11 listopada, mówili w Debacie Młodych Adam Kądziela (Młodzi Nowocześni), Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz'15), Dominik Bób (Młodzi Demokraci PO), Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS) i Mateusz Pławski (Młodzież Wszechpolska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Święto Niepodległości Marsz Niepodległości

Koncert Niepodległości na Westerplatte. Hołd dla patriotyzmu

Koncert Niepodległości będzie hołdem dla młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski. Planowany jest na 1 września na Westerplatte w Gdańsku. W programie m.in. pieśni z okresu średniowiecza, utwory śpiewane w trakcie powstań, obu wojen światowych czy harcerskie. O Koncercie Niepodległości mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek „Wiejski” Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i organizator Koncertu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Westerplatte Gdańsk

Jak kształtuje się tożsamość narodowa?

Po przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że aż 94 proc. osób określiło podstawowy wskaźnik własnej identyfikacji, jako "jestem Polakiem/Polką". Oznacza to, że najsilniejszą identyfikacją, u większości ludzi jest tożsamość narodowa. Na jakiej podstawie ją tworzymy? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) i Andrzej Pomarański (politolog).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski

Dzień Matki. Matka jako pierwszy nauczyciel polskości

W Dniu Matki zainicjowano w Warszawie projekt Matki Niepokornych. Przybliża on wydarzenia lat 80. XX wieku, kiedy setki młodych ludzi aktywnie zaangażowały się w walkę z totalitarnym systemem komunistycznym. Celem jest pokazanie roli matek w kształtowaniu postaw patriotycznych swoich dzieci oraz podziękowanie im – cichym bohaterkom walki prowadzącej do Niepodległej Polski. O projekcie była mowa w magazynie Tym Żyje Kraj.
Zobacz więcej na temat:  dzieci niepodległość rodzina