Polskie Radio
Section05

Piotr Semka

"Czarny czwartek" w Szczecinie i Gdyni

50 lat temu, 17 grudnia 1970 roku, na polskim wybrzeżu doszło do dwóch masakr. "Czarny czwartek" w Gdyni jest bardziej znany, ale był także "czarny czwartek" w Szczecinie, gdzie zginęło 16 osób. Można powiedzieć, że finałem tych wydarzeń była wizyta Edwarda Gierka w stoczni szczecińskiej, a później gdańskiej. Niektórzy twierdzą, że ich efektem było też powstanie w sierpniu 1980 r. Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grudzień 1970 społeczeństwo Szczecin Trójmiasto Jan Żaryn Artur Kubaj Trójka

Kryzys wizerunkowy polskiego Kościoła. Co zrobić, aby z niego wyjść?

Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce stają wobec oskarżeń o zamiatanie pod dywan wypadków pedofilii. Sondaże wskazują na wzrost liczby osób niechętnych lub obojętnych wobec Kościoła. Co istotne, najgorszy wynik jest w grupie osób między 18 a 24 rokiem życia. Pojawiają również się wezwania do rewizji oceny postaci Jana Pawła II. Trwa też dyskusja nad postępującym zeświecczeniem kleru jako przyczyną łamania norm obowiązujących księży.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki kryzys wiara społeczeństwo młodzież Episkopat Polski Watykan papież Jan Paweł II

Kiedy Polska i Ukraina staną się partnerami strategicznymi?

Sześć lat po Majdanie i półtora roku od wyboru Wołodymyra Zełenskiego trudno wciąż określić, jaki jest charakter relacji na linii Warszawa-Kijów. Polska i Ukraina wciąż są dalekie od tego, aby stać się partnerami strategicznymi. Ten stan rzeczy opisał Łukasz Adamski w tekście "Polska i Ukraina w spirali rozczarowań".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina polityka Polityka zagraniczna Polski Kijów Warszawa Łukasz Adamski Sławomir Dębski Trójka

"»Przynieś babci koronawirusa« jak kiedyś »zabierz babci dowód«". Semka o Strajku Kobiet

- Organizatorzy demonstracji absolutnie mają gdzieś to, że przybędzie liczba chorych - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy". - Dziesiątki tysięcy uczestniczących w demonstracjach zawieszają na kołku odpowiedzialność, mówią: nas to nic nie obchodzi, robimy demonstrację - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń aborcja społeczeństwo COVID-19 infografika

Protesty na Białorusi. Semka: wspólnota Zachodu jest bardzo podzielona

- Wspólnota Zachodu jest bardzo podzielona. Niemcy upierają się przy Nord Stream 2, a inni potrafią pomagać białoruskiej opozycji w konkretny sposób. Osłabł na szczęście wpływ Rosji na takie kraje jak Włochy czy Grecja, ale Francja wraz z Niemcami ciągle bardzo serio traktują Rosję - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Unia Europejska polityka Europa premier Mateusz Morawiecki Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

Strajk w Stoczni Szczecińskiej. Kulisy wydarzeń z sierpnia 1980 roku

Strajk w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się 18 sierpnia 1980 roku. – Pierwsze spotkanie zrobiliśmy już w czerwcu. Stocznia miała dobre wyniki pracy, ale ludzie mało zarabiali. Ciągle żyliśmy tym, co wywalczyliśmy w 1971 roku, choć kolejne przywileje były dobierane – wspomina Stanisław Wądołowski, lider strajku w szczecińskiej Stoczni im. Warskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka sierpień 80 Stocznia Szczecińska IPN Szczecin Stanisław Wądołowski

"W Gdańsku tworzyła się historia, byłem tam codziennie". Piotr Semka o strajku sierpnia '80

- Gdańsk epoki gierkowskiej miał w sobie zadrę wynikającą z nieuczczonej masakry grudnia 1970. Brak uczczenia tych zabitych ludzi powodował, że wszyscy przyjęli ten strajk w sierpniu jako szansę na oddanie im hołdu. Od pierwszych dni pojawiła się idea pomnika - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Semka. - Ludzie nabrali nadziei, że ta zbrodnia zostanie upamiętniona - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń porozumienia sierpniowe Solidarność Alina Pieńkowska Anna Walentynowicz