Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom

W studiu Polskiego Radia Dzieciom, w świątecznym nastroju pojawił się niezwykły gość. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Większość z jego tytułów zyskało status bestsellera, a Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za najlepszą książkę dla dzieci  pierwszej dekady XXI wieku. Choć twierdzi, że jego bohaterowie wiodą zdecydowanie ciekawsze życie niż on sam, to właśnie na spotkania z Nim jego czytelnicy czekają najbardziej. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Grzegorz Kasdepke radio dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska

Postanowienia noworoczne. Jak wprowadzić je w życie i wytrwać w swoich założeniach?

Niektórzy mają je co roku, inni nie robią nigdy, z góry zakładając, że ich utrzymanie nie jest możliwe. Być może problem z wprowadzeniem postanowień w życie nie tkwi w naszej słabości, a w tym, że nie są one realne. Nowy Rok traktujemy przecież jako przełom i chcemy zmienić się bezwzględnie, nie dając sobie miejsca na potknięcia, bo przecież jeden błąd oznacza, że nie wywiązaliśmy się z postanowienia i musimy odłożyć je na przyszły rok. Nie dajemy sobie więc przestrzeni na wprowadzanie zmian małymi krokami, mając nadzieję, że „od jutra” wszystko się zmieni. 
Zobacz więcej na temat:  postanowienia noworoczne psychologia radio dla dzieci radio dla rodziców Agata Puścikowska Strefa Rodzica

Karol Okrasa o smakach, które wspomina z utęsknieniem

Czym pachną Święta? Herbatą, Kawą, piernikami, ciastem? Na pewno różnie dla każdego z nas. Bo ile domów, tyle w nich zapachów. Ale Kamilowi Okrasie zapach tych zimowych Świąt kojarzy się z latem i z intensywnym zapachem owocu, jaki dawno temu dzieci dostawały tylko pod choinkę. Co to za zapach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Martyny Chuderskiej z Karolem Okrasą.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ Ryba z makiem kulinaria

Współczesne relacje międzypokoleniowe

Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? Czy otwierają umysły i głowy obu stron, czy jednak przepaść między realiami w jakich żyli dziadkowie jest dla wnucząt nie do przyjęcia, a świat wnucząt jest zupełnie niezrozumiały dla dziadków? Jak w obecnych czasach budować  bliskość i czerpać jak najwięcej wiedzy doświadczenia od siebie nawzajem? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Barbara Woźnica zajmująca się psychologią rodzinną i rozwojową, a także pedagogiką przedszkolną, Barbara Woźnica – dziennikarka związana z tematyką familijną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska Strefa Rodzica rodzina psychologia tradycja radio dla rodziców

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska literatura dziecięca radio dla dzieci kultura dla dzieci Kulturoteka

Endometrioza - choroba-zagadka, na którą zapada coraz więcej kobiet

Pierwsze opisy endometriozy wywodzą się z 1860 roku, a mimo to wciąż nie wiemy, jakie są przyczyny tej choroby. W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrią. Tak jak w każdej błonie śluzowej są tam komórki, a dokładniej komórki endometrialne, które z jakiegoś powodu mogą się przedostać do wszystkich części ciała kobiety oprócz włosów i paznokci. – W związku z tym ta komórka może migrować wszędzie, w różne obszary ciała, a sadowiąc się w różnych miejscach do tego nieprzeznaczonych powoduje przykre dolegliwości – wyjaśnił dr Jacek Tulimowski. Wśród nich są m.in. dolegliwości bólowe, obfite miesiączki czy zaburzenia płodności. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica kobieta zdrowie radio dla rodziców Joanna Ficińska ginekolog

Agnieszka Kręglicka o świątecznych smakach kiedyś i dziś

Smak i zapachy, które pamiętamy z dzieciństwa to w wielu przypadkach także te związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Pamiętamy nie tylko potrawy, ale także świąteczną atmosferę, z którą często się kojarzą. O swoich wspomnieniach z dzieciństwa w okresie świątecznym opowiedziała restauratorka, Agnieszka Kręglicka. Rozmowa w ramach zabawy kulinarnej Polskiego Radia Dzieciom "Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem". Znani i lubiani opowiadają o swoich smakach dzieciństwa. W tym gronie znaleźli się również kucharz i dziennikarz Grzegorz Łapanowski oraz Karol Okrasa – kucharz, prezenter i restaurator. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ryba z makiem

Sylwester i Nowy Rok z Polskim Radiem Dzieciom. Zapraszamy!

Na ten wyjątkowy, ostatni dzień 2022 roku, Polskie Radio PRD zaplanowało zabawę dla dzieci i dla dorosłych. Już od godziny 19:00 za mikrofonem zasiądzie Adam Dobrzyński, znany dorosłym z audycji "Co nam w duszy gra?". Na początek zaserwuje dużo tanecznej muzyki dla dzieci stopniowo przechodząc w tę dla rodziców. W ten sposób cała rodzina, będzie się dobrze bawić. Sylwester z PRD potrwa do godz. 1:00. Baw się razem z nami!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci sylwester zabawa piosenki dla dzieci

Rok Romantyzmu Polskiego. Jak romantyzmu uczy się w szkołach?

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego w związku z dwusetną publikacją pierwszego tomu "Poezji" Adama Mickiewicza, zawierającego "Ballady i romanse". W Strefie Rodzica sprawdzaliśmy, jak romantyzmu uczy się w szkołach, a także o tym, jak współcześni badacze czytają romantyzm i w jaki sposób przenika to do szkół. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio bez reklam edukacja szkoła romantyzm Strefa Rodzica

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks rodzicielstwo radio dla rodziców

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca psychologia Marcin Perfuński

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska KULTURA Jacek Cygan