Polskie Radio
Section05
Popołudnik w PR Dzieciom

Okulistyka, to przede wszystkim profilaktyka. Jak dbać o nasz wzrok? Podpowiadamy w "Popołudniku"

- Pacjenci w okulistyce to przede wszystkim ci, którzy badają swój narząd wzroku regularnie i sprawdzają czy nie dzieje się z nim nic złego. Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów i trzeba go kontrolować - powiedziała dr Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego, gość "Popołudnika", która odwiedziła Polskie Radio Dzieciom z okazji Dnia Okulistów i Okulistyki.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci okulary wzrok dzieci profilaktyka

Najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną w Polsce

Wiosną w Polsce natura budzi się do życia, a jednym z najpiękniejszych przejawów tego przebudzenia są drzewa kwitnące. W naszym kraju rosną różnorodne gatunki drzew, które właśnie wiosną prezentują swoje pełne piękno, okrywając się delikatnymi kolorowymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu zaczynają się tworzyć zawiązki owoców, które zrywamy latem lub jesienią, gdy dojrzeją. Które z kwitnących drzew najbardziej zachwycają swym wyglądem? O tym w "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci Popołudnik w PR Dzieciom drzewa drzewo

Krótkie życie małych zwierząt. O ich sposobach na przetrwanie w Polskim Radiu Dzieciom

Chociaż są małe, żyją bardzo aktywnie i intensywnie, a ponieważ są przy tym narażone na ataki drapieżników wykształciły sobie wiele sposobów na przetrwanie. Jak radzą sobie w życiu żaby, chomiki, straszyki, kowaliki, biedronki, jaszczurki i inne małe stworzenia? Opowiedziała o tym w "Popołudniku" Julia Jasińska, studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Czy pogoda może przeszkodzić w odkrywaniu przyrody? Relacja z Biebrzańskiego Parku Narodowym w Polskim Radiu Dzieciom

Jak nie mamy okrycia, to nie ma odkrycia - zażartował na antenie "Popołudnika" gość audycji Krystian Tyrański i doradził wszystkim eksplorującym parki narodowe, aby na każdą podróż brali ze sobą impregnat w postaci płaszcza czy kurtki przeciwdeszczowej oraz nieprzemakalne buty i ciepłe ubrania. A ponieważ wszyscy uczestnicy "Dzikiej Odysei" czyli radiowej ekspedycji po parkach narodowych byli dobrze przygotowani, to w Polskim Radiu Dzieciom mogli opowiedzieć o swojej wyprawie do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Międzynarodowy Dzień Szpinaku!

 Jest zielony i można go spotkać w przydomowych ogródkach. Chełpi się zawartością witamin i tego, że można z niego "wyczarować" przepyszne potrawy. Dobrze przyrządzony i smaczny szpinak ma w sobie bardzo dużo cennych składników i witamin. Choć bywa nielubiany nie tylko przez dzieci, dziś powraca do kuchni, gdzie króluje jako modny składnik dań i przekąsek. Zapraszamy na szpinakowy "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom szpinak radio dla dzieci

Kanapkowe specjały, czyli o historii zamkniętej między dwoma kromkami

Kiedy powstała pierwsza kanapka i kto ją wymyślił? Podobno pierwowzór powstał w czasach, kiedy nie znano jeszcze chleba. Jego twórcą był zaś prawdopodobnie pewien angielski hrabia pochodzący z miasteczka Sandwich. W Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 15.00 opowiemy nie tylko o historii kanapki, ale również o rodzajach, kształtach i kanapkowych ciekawostkach z całego świata. Zapraszmy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci Przygody w PRD kanapki jedzenie

Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?

Stół to podstawowy mebel, który powinien się znaleźć w każdym domu, ale jak powiedziała Marzena Nowicka ze szkoły dobrych manier, powinien on przede wszystkim łączyć, a nie dzielić ludzi, którzy przy nim zasiadają. A o tym jak nakryć stół na co dzień i jak powinien wyglądać ten w wersji świątecznej, warto posłuchać w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci harcerstwo Przygody w PRD przyroda

Przygoda, której się nie zapomina. O harcerstwie w Dniu Myśli Braterskiej

Rozpalanie ognisk, budowa szałasów, posługiwanie się mapą i orientacja w terenie, gra na instrumentach, pierwsza pomoc … to tylko kilka najpopularniejszych zajęć, w jakich udział biorą harcerze. A czym jeszcze się zajmują, jakie mają stroje, zadania i czy harcerstwo to życiowa przygoda? O tym powiemy w "Popołudniku", w Dniu Myśli Braterskiej, 22 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci harcerstwo Przygody w PRD przyroda

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci koty zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci

W ile dni można okrążyć świat?

Kiedy 196 lat temu urodził się Juliusz Verne nikt nie spodziewał się jaki wpływ na rozwój literatury będzie miał ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku autor. Jego utwory cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce i do dziś są chętnie wybierane zarówno przez młodych jak i dojrzałych czytelników. Kim był autor powieści "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" i skąd brał pomysły na swoje powieści?
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci