Polskie Radio
Section05

Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Nauka zaczyna się od ciekawości. Jak poznawać świat razem z dzieckiem?

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościli wyjątkowi eksperci – doktor inżynier Jan Amborski oraz Zofia Kuflikowska, którzy podzielili się z młodymi słuchaczami pasją do nauki i eksperymentów. Opowiedzieli o fascynującym świecie badań, który nie tylko może odbywać się w laboratoriach, ale także w domowych warunkach. Dlaczego ciekawość może prowadzić do odkryć, nowych pytań i eksperymentów? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji.
Zobacz więcej na temat:  eksperymenty dla dzieci radio dla dzieci DAB+ Justyna Majchrzak

Eksperymentowanie z nauką: w "Poranku" o książkach, które uczą dzieci odkrywać świat

W dzisiejszym (20.02) wydaniu "Poranka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom gościła Katarzyna Włodarczyk-Gil, wydawca serii książek "Wspaniałe eksperymenty dla dzieci". W rozmowie z Justyną Majchrzak opowiedziała o swojej pasji do nauki i edukacji, a także o tym, jak dzieci mogą poprzez zabawę zgłębiać tajniki fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin nauki. Patronat medialny nad serią tych nowości wydawniczych objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci eksperymenty dla dzieci Justyna Majchrzak

Zrozumieć koty - rozmowa o kociej psychologii

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy panią Natalię Grochal, kocią behawiorystkę, która opowiedziała o swojej pasji do kotów i tym, czym dokładnie zajmuje się koci behawiorysta. Jak wyjaśniła, jej zadaniem jest "tłumaczenie kociego języka" i pomaganie ludziom w zrozumieniu ich pupili. Pani Natalia opowiedziała, że jej zainteresowanie kotami rozpoczęło się już w dzieciństwie. Pierwszym kotem, którego miała, był kot o imieniu Figaro, a aktualnie ma dwa koty – syberyjskiego seniora oraz młodszego, orientalnego kotka.
Zobacz więcej na temat:  koty radio dla dzieci Martyna Chuderska

Ciekawostki o hipopotamach w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

Hipopotamy to jedne z najbardziej charakterystycznych i fascynujących zwierząt lądowych, które mimo swojej masywności, spędzają większość życia w wodzie. Choć znane są głównie z wielkich rozmiarów i pozornie łagodnego wyglądu, są również jednym z najbardziej agresywnych gatunków na Ziemi. Z tego powodu, hipopotamy mają swoje miejsce wśród zwierząt, które budzą zarówno zachwyt, jak i szacunek. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci hipopotam DAB+

Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej?

Animacja poklatkowa to fascynująca technika filmowa, która pozwala ożywić rysunki, przedmioty, a nawet obrazy. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Magdaleną Bryll, reżyserką i absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, poznaliśmy tajniki tworzenia animacji oraz wskazówki dla początkujących twórców. W audycji poznaliśmy podstawowe zasady animacji poklatkowej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  animacja dzieci radio dla dzieci DAB+

W walentynki w Polskim Radiu Dzieciom zdradzamy: do czego służy serce?

- Dawniej ludzie uważali, że kiedy serce zaczyna nam szybciej bić na czyjś widok, to jest ono tym siedliskiem uczuć. Tymczasem serce tylko reaguje na to co dzieje się w naszej głowie - wyjaśniła Ewa Miśko- Wąsowska, lekarz pediatra, która była gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróże po Polsce podróż z dzieckiem światło serce miłość

Gramy w palanta! W PR Dzieciom o historii i przyszłości tego tradycyjnego polskiego sportu

W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom gościem był pan Maciej Steinborn, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego, który opowiedział o historii i przyszłości tego tradycyjnego polskiego sportu. Wraz z nim w studiu pojawił się dwunastoletni zawodnik Artem, który opowiedział o swoim doświadczeniu w mistrzostwach Polski juniorów.
Zobacz więcej na temat:  czas wolny radio dla dzieci ciekawostki

Czy zebry są czarne w białe paski, czy białe w czarne paski?

Paski to jedno z najbardziej efektownych i praktycznych ubarwień w świecie zwierząt. Spotykamy je u ssaków, ptaków, owadów, a nawet ryb. Nie tylko nadają zwierzętom wyjątkowy wygląd, ale również pełnią kluczowe funkcje ochronne. Dlaczego natura wyposażyła niektóre gatunki w paski? O tym opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Graclik, znana jako "Pani z Przyry" – biolog i zoolog, autorka podcastu PRD, która z pasją dzieli się wiedzą o świecie przyrody.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zwierzęta edukacja przyrodnicza

Niezwykłe bajki Ewy Rosenstein. "Skarbczyk wrażliwości"

- Bajki są napisane bardzo prostym, ale wysublimowanym językiem, są w punkt i nie są też bajkami tylko z dobrym zakończeniem, mówią często o bardzo trudnych sytuacjach w życiu człowieka, o samotności, strachu, beznadziei, o biedzie - mówiła w audycji "Kultura nie śpi" Anna Woźniak, opowiadaczka historii, badaczka, animatorka kultury, współtwórczyni kolektywu artystycznego "Opowieści z walizki".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska dzieci książki dla dzieci bajki dla dzieci

Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi?

W długie zimowe wieczory, kiedy nie było pracy w polu  przędzono wełnę, darto, pierze, ale również bawiono się przy muzyce bo zima to czas karnawału. <br style="color: #1f1f1f; font-family: 'Google Sans', Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; white-space: pre-wrap; background-color:
Zobacz więcej na temat:  zima wieś zabawa czas wolny radio dla dzieci DAB+

Rodzinna wyprawa z mikrofonem do Poleskiego Parku Narodowego

W niedzielny poranek, 20 stycznia, audycja "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom przeniosła słuchaczy w sam środek niezwykłego Poleskiego Parku Narodowego. Na żywo, z Urszulina Marta Powałowska, Krystian Tyrański i Franek wraz z dyrektorem parku, panem Jarosławem Szymańskim i innymi pracownikami parku, opowiedzieli o wyjątkowym charakterze tego miejsca. Jak sprawdzić ile drzewo ma lat? Jak odnaleźć właściwy kierunek jeśli w lesie zgubimy drogę powrotną? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli goście dzikiej audycji plenerowej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe krajobraz DAB+ edukacja przyrodnicza

Jerzy Mikołajewski: poezja to otwieranie drzwi, które nie wiadomo, do czego prowadzą

- Naprawdę nigdy nie wiem, czy gdy usiądę i napiszę jakiś wiersz, to zostanie on uznany za wiersz dla dzieci, czy dla dorosłych. W pewnym momencie to się wyjaśnia, określa jakoś (…). Zawsze zależało mi także na tym, by z dziećmi mówić na tematy poważne - mówił w audycji "Kultura nie śpi" Jarosław Mikołajewski, poeta, poeta, pisarz i tłumacz, autor książek dla dzieci, w tym wydanych ostatnio zbiorów "Ja to ty, ty to ja" oraz "Słowa pierwsze" napisanego z Jerzym Bralczykiem.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska dzieci książki dla dzieci Jarosław Mikołajewski