Polskie Radio
Section05

powódź

Polskie Radio 24 Ekspert: to, co wydarzyło się w 1997 r., dużo nas nauczyło

Do godz. 5 we wtorek zbiornik Racibórz Dolny przyjął ok. 144 mln m sześc. wody, co stanowi 78 proc. jego pojemności - podał we wtorek Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. O znaczeniu dużych projektów infrastrukturalnych w zapobieganiu powodzi mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ireneusz Laks (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sytuacja powodziowa Racibórz

Służby zawiodły w 1997 r. "W pojedynkę podniosłem alarm"

- Fenomenalna była postawa samych wrocławian - ich reakcje, wrażliwość na komunikaty, na elementy mobilizacji. Wrocławianie nie tylko nie zawiedli (…), ale uznali, że bronią swojego miasta. A trzeba pamiętać, że w tej skomplikowanej historii Wrocławia nie było to takie oczywiste. Oni nie bronili już swojego podwórka, oni bronili swojego miasta, z którego byli dumni - wspominał wydarzenia z 1997 r. Bogdan Zdrojewski, europoseł PO, były prezydent Wrocławia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wrocław

"Wrocław jest lepiej przygotowany do powodzi niż w roku 1997". Tak sądzi hydrolog z UJ

- Przy tak intensywnych opadach, które są wynikiem gwałtownych zmian w atmosferze trudno się do końca zabezpieczyć, gdy w wciągu doby na metr kwadratowy spada tyle wody ile normalnie przez kilka miesięcy. Wiele zależy od stanu technicznego zapór i samego ukształtowania terenu - powiedział w Radiowej Jedynce, prof. Bartłomiej Rzonca hydrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Grzesiowski POLSKA

Pomoc dla powodzian. Łatwo nabrać się na fikcyjne zbiórki

Szalejąca w południowo-zachodniej Polsce powódź oznacza niewyobrażalne zniszczenia w miastach i wsiach, stratę dorobku życia przez tysiące ludzi. Policja apeluje o ostrożność i weryfikację publikowanych w internecie ogłoszeń dot. zbiórek dla powodzian. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Sytuacja powodziowa wolontariat pomoc społeczna Polski Czerwony Krzyż Sława Bieńczycka internet cyberbezpieczeństwo