Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Czarna niedziela Powstania Warszawskiego. Na Starówce zginęło wtedy 300 osób

13 sierpnia 1944 roku nazywany jest czarną niedzielą Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji niemieckiego pojazdu na Starym Mieście zginęło blisko 300 osób. - Nagle zsunęła się wielka skrzynia załadowana 500 kilogramami materiału wybuchowego i nastąpiła niesłychana eksplozja, która wstrząsnęła całą Starówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy to był czołg pułapka?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Gawkowski Starówka

Mikołaj Pawlak o heroizmie dzieci podczas wojny: symbolem tego bohaterstwa jest Mały Powstaniec

- Dzieci to również Polacy i tak jak wiele milionów Polaków oddawało życie za wolną ojczyznę podczas drugiej wojny światowej w różnych bitwach i miejscach, to przecież dzieci także chłonęły te patriotyczne elementy wychowania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieci młodzież Mikołaj Pawlak zbrodnie wojenne HISTORIA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Historyk o Rzezi Woli: można mówić o szale mordowania

- Kiedy mówimy o pojednaniu, powinniśmy mówić też o przebaczaniu, to zaś jest w chrześcijaństwie wtedy, gdy ktoś przyznaje się do winy i autentycznie żałuje, pragnie przebaczenia i pokuty. Tego nie widzę. Powinniśmy być bardzo czujni i dbać o politykę historyczną, powinniśmy przypominać Niemcom o tym, co się wydarzyło - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Mańka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Warszawa Tadeusz Płużański historia Polski społeczeństwo POLSKA

Wycieczka rowerowa śladami Powstania Warszawskiego

77 lat temu, 1 sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie. W każdą rocznicę o godzinie 17:00 Warszawa zatrzymuje się, by minutą ciszy upamiętnić i oddać cześć wszystkim tym, którzy wówczas walczyli. Co roku, na wycieczkę rowerową śladami powstańczych opowieści wyrusza także Bartek Popczyński, o której opowiedział w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla rodziców radio dla dzieci

XII Gala Konkursu "Być Polakiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę. Galę swoją obecnością zaszczycili m.in. marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Polonia Polacy za granicą Sejm koronawirus język polski Uniwersytet Jagielloński

Rocznica Rzezi Woli. Jan Pietrzak: postawa Niemiec nie wróży ułożenia dobrosąsiedzkich stosunków

- Słowo rzeź okropnie brzmi, gdy jest stosowane do opisu ludzi, ale pokazuje szczyty barbarzyństwa, do jakich zdolni są nasi sąsiedzi. Trzeba o tym pamiętać w każdej sprawie, nawet załatwiając z nimi interesy czy ustalając wspólną politykę, że mają oni na sumieniu dokonane w naszym kraju potworne zbrodnie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, publicysta i satyryk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Warszawa historia Polski