Polskie Radio
Section05

pr poleca

Stan wojenny - świadectwo. Czyta Olaf Lubaszenko

W tygodniu 13-17.12 w cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy fragmenty "Dzienników" Wiktora Woroszylskiego, pisane przez tego poetę i pisarza podczas internowania w ośrodku w Jaworzu, gdzie trafił po 13 grudnia 1981 roku. Tekst pierwotnie drukowany w pierwszym tomie "Dzienników 1953-1982" Woroszylskiego, teraz został przywołany w tomie "13 grudnia. Świadectwa stanu wojennego". Czytał Olaf Lubaszenko.
Zobacz więcej na temat:  literatura stan wojenny Dwójka

"Paszporty życia", które pomagały ocalić Żydów. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Aleksander Ładoś był dyplomatą, publicystą i współzałożycielem grupy, która w czasie II wojny światowej wyrabiała fałszywe paszporty dla Żydów. W ten sposób Żydzi unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady, a część z nich doczekała końca wojny. Sejm ogłosił rok 2021 rokiem pamięci o Aleksandrze Ładosiu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Żydzi reportaż w Jedynce historia Polski

"Chowani nocą" - ofiary Grudnia '70. Dramaty rodzin [POSŁUCHAJ]

- Jak weszliśmy na cmentarz, to dookoła było mnóstwo czołgów i wojsko. Do dziś dnia ból i cierpienie, że był taki młody - mówi o zmarłym bracie Stefania Polechońska, wspominając nocny pogrzeb Jana Polechońskiego, który osierocił roczną córeczkę. Wydarzenia Grudnia '70, mimo upływu lat, nadal są otwartą raną dla rodzin poległych wtedy robotników. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka Grudzień 1970 historia Polski reportaż

Biało-zielony Mikołaj. Akcja kibiców Chełmianki [POSŁUCHAJ]

– Ludzie kibiców postrzegają ze stadionów jako tych złych. Nie mówię, że takich nie ma, bo tacy też są, ale tutaj jest akcja dla dzieci. Nikt nawet nie uszczypnie złotówki dla siebie, bo chce jak najwięcej od siebie dać, żeby te dzieci miały lepsze święta – deklaruje Sebastian Radzikowski, koordynator akcji "Biało-Zielony Mikołaj" w Chełmie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Piłka nożna kibice

Młodzi radykalni przeciwko komunie. Reportaż "Chłopcy do bitki"

Po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, "zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie. To był ich protest przeciwko aktorom, którzy ignorowali powszechny bojkot reżimu przez środowisko artystów. Środki cuchnące wpuszczali do mieszkań funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i kolaborantów. Mowa o "Grupie Oporu Solidarni", którzy mimo wielu przeciwności losu niezłomnie walczyli przeciwko komunie. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski reportaż w Jedynce Adam Bogoryja-Zakrzewski PRL

Wyższa Szkoła Morska. Stan wojenny i strajk studentów. Reportaż "Moja prawda"

Wojciech Kozimor był studentem drugiego roku w Wyższej Szkole Morskiej. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Angażował się w działalność opozycyjną. Po ogłoszeniu stanu wojennego z kolegami po zakończeniu strajku na uczelni udał się do Stoczni Gdańskiej. Po jej pacyfikacji został zatrzymany i przewieziony do Starogardu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce stan wojenny historia Polski reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska studenci

Czesław Bielecki. Reportaż "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" [POSŁUCHAJ]

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń Marca 1968 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W reportażu "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o swojej drodze do wolności.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki stan wojenny komunizm PRL reportaż w Jedynce

Muzyczne święta z Polskim Radiem. Quiz cyfrowego Radia Gwiazdka

Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka już nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio cyfrowe radio święta mikołaj mikołajki

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

"Choinki Jedynki 2021". Za nami finał licytacji: mamy 114 948 złotych!

Za nami Wielki Finał licytacji w ramach "Choinek Jedynki". W sobotę na aukcję wystawionych zostało 20 prac dzieci, które wygrały we wcześniej zorganizowanym konkursie plastycznym oraz prace 12 podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Tego dnia udało się zebrać 30 401 zł. Łącznie, w ramach tegorocznej 20. Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki", słuchacze wylicytowali kwotę 114 948 złotych.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki 2021 dobroczynność

Adam Bałdych Quintet. Wirtuoz smyczka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

- Ten koncert moglibyśmy zatytułować "wieczór z poezją", bo jazz i poezja zawsze miały po drodze, a tym właśnie słowem – "Poetry" – Adam Bałdych zatytułował swój najnowszy album. Słowem równocześnie prostym i wieloznacznym - zapowiadał Piotr Metz koncert koncert znakomitego skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha, który wraz ze swoim kwintetem wystąpił radiowej Dwójce w cyklu Jazz.PL.
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty w Polskim Radiu Jazz skrzypce Adam Bałdych