Polskie Radio
Section05

pr poleca

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza czas wolny

Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Trójka reportaż ptaki wędrowne ptaki STYL ŻYCIA

Z Radomska do paryskiej opery. Baletowy talent Emilii Sambor

Jest pierwszą i jedyną Polką, która ukończyła elitarną paryską szkołę L'École de Danse de L'Opéra National de Paris. Spośród 1600 kandydatów przyjęto tylko siedmioro. Wśród nich Emilię, która miała wtedy 12 lat. – Jeżeli chce się być w czymś najlepszym, jest się gotowym poświęcić wszystko, by stać się tym, kim naprawdę się chce – mówi obecnie 22-letnia Emilia Sambor.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Agnieszka Strzemińska balet baletnica KULTURA

"Czuły matematyk" - reportaż o Krzysztofie Kieślowskim

"Jeśli chcesz poznać samego siebie, musisz poznać filmy Kieślowskiego" - przekonuje Joaquin Rubio Salazar, meksykański filozof, historyk filmu. 13 marca minie 25 lat od śmierci reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, autora takich filmów jak: "Dekalog", "Trzy kolory" czy "Podwójne życie Weroniki". Artysta, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany do Oscara, inspiruje wielu współczesnych twórców. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski KULTURA FILM kino reportaż reportaż w Jedynce

Spełnione marzenie. Jak powstawał Bieg Piastów?

– Będąc trenerem grupy narciarskiej juniorów, gdzieś ją trzeba było trenować. W Sobieszowie nie było śniegu, w Jagniątkowie nie było śniegu, w Szklarskiej Porębie nie było śniegu, w związku z tym szliśmy tam, gdzie jest śnieg (...) – wspomina Julian Gozdowski, twórca Biegu Piastów i popularności Jakuszyc. "To on stworzył to miejsce" - podkreślają bohaterowie reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Bieg Piastów Jakuszyce Szklarska Poręba narciarstwo biegowe

"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!

Na "Scenę Teatralną Trójki" powroóciło słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza "Wojna Światów 2050". Miało ono swoją premierę w Programie 3 w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że "przyszłość jest dziś", choć przewidywania George’a Friedmana – specjalisty think-tanku – nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Danuta Stenka KULTURA TEATR Andrzej Mastalerz