Polskie Radio
Section05

prasa

„Świat Młodych” - świat młodzieży bez siły ideologicznych poglądów

28 lat temu, w sobotni poranek 7 sierpnia 1993 roku, po raz ostatni ukazał się w kioskach numer "Świata Młodych. Harcerskiej Gazety Nastolatków". Ten znaczący nagłówek może mylić, bo periodyk ten nigdy nie wychodził codziennie - najpierw był tygodnikiem, później ukazywał się dwa razy w tygodniu, by od 1974 roku ubrany w kolorową szatę zaczął ukazywać się trzy razy w tygodniu: wtorki, czwartki i soboty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA prasa drukowana PRL

Rewizje mieszkań na Białorusi. Obrońcy praw człowieka: ponad pół tysiąca osób ze statusem więźniów politycznych

Funkcjonariusze białoruskich służb rozpoczęli rano rewizje mieszkań obrońców praw człowieka ze zdelegalizowanej organizacji "Wiasna". Na Białorusi od tygodnia trwają przeszukania w redakcjach oraz mieszkaniach niezależnych dziennikarzy i działaczy społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś prawa człowieka zatrzymanie areszt dziennikarze Aleksander Łukaszenka opozycja

Hanna Karp: na niemieckim rynku prasy informacyjnej kapitał zagraniczny praktycznie nie istnieje

- We Francji, na przykład, na rynku mediów elektronicznych kapitał zagraniczny nie może przekraczać 20 proc. W Niemczech - jeżeli chodzi o rynek prasowy, segment prasy informacyjnej czy opiniotwórczej - kapitał zagraniczny praktycznie nie istnieje. W Polsce natomiast mamy bardzo liberalne przepisy w tym zakresie - powiedziała w Polskim Radiu 24 medioznawca dr Hanna Karp z WSKSiM w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media Niemcy

"Wydeptane kompetencje". Marcin Romanowski o działaniach TSUE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości swoim orzecznictwem coraz śmielej formułuje koncepcję wyższości prawa unijnego i podporządkowania mu prawa państw członkowskich - pisze w tekście dla sobotniego "Naszego Dziennika" podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo media Ministerstwo Sprawiedliwości Unia Europejska POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej

Niemieckie media z uznaniem o nowym polskim uzbrojeniu

Niemiecki dziennik "Die Welt" z uznaniem pisze o współpracy polsko-tureckiej i zakupie uzbrojonych dronów. Zdaniem Philippa Fritza, autora artykułu, Polska wyprzedza pod względem zdolności wojskowych Niemcy. Publicysta pisze także, że "znaczenie polsko-tureckiej umowy w sprawie dronów wykracza poza Polskę i UE. Jest to również sygnał dla Rosji i USA".
Zobacz więcej na temat:  wojsko broń drony Turcja media ŚWIAT Europa Niemcy Polskie Radio 24

Prof. Panfil o publikacji "Kuriera Lubelskiego": trudno uwierzyć, że coś takiego mogło zostać stworzone

- Być może było to spowodowane chęcią przypodobania się pracodawcy. Dlaczego ktoś mógł napisać, że żołnierze niemieccy, stacjonujący w Zamościu, pilnowali porządku. To się w głowie nie mieści. Jest to chyba efekt tego, że "Kurier Lubelski" był własnością niemieckiego wydawcy - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański II wojna światowa Zamość okupacja niemiecka

Projekt podatku od reklam. Mariusz Gosek: została wywołana panika do celów politycznych

- Pojawił się dopiero projekt ustawy podatku od reklam. Nie dotyka on w żaden sposób wolności mediów. Chodzi o podatek naprawdę powyżej wielomiliardowych kwot. Wywołana została panika do celów politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek, poseł Solidarnej Polski. Gościem audycji był również Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  media podatki wolność prasy wolność słowa pieniądze ustawa Platforma Obywatelska Solidarna Polska POLSKA polityka Polskie Radio 24