Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Koniec kropka idziemy do żłobka. Nowy odcinek podcastu "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami"

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Przekazujemy w nim najważniejsze informacje dla rodziców przyszłych żłobkowiczów, którzy już teraz będą mogli zacząć przygotowania do nowego etapu w życiu wielu maluchów. Jakie ubranka przydadzą się dziecku w żłobku, dlaczego warto kupić dwie maskotki i czego możemy nauczyć dziecko przez najbliższe tygodnie? O tym opowiedziała Marcie Kawalec Adriana Boniecka, wieloletnia opiekunka ze Żłobka nr 7 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie Podcast Strefa rodzica

W Strefie Rodzica: wakacje w stylu Dzieci z Bullerbyn

Podobnie jak w książce Astrid Lindgren zaczynają się właśnie wakacje, a "Dzieci z Bullerbyn" to uniwersalna opowieść o tym jak przeżyć je najlepiej i wykorzystać każdą chwilę, każdy patyk i każde drzewo do dobrej zabawy. Czy współczesne dzieci też potrafią się tak bawić? Czy warto pozwolić dziecku na to, aby się zmęczyło, spociło i ubłociło?
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo Astrid Lindgren Karta dużej rodziny wielozadaniowość

Festiwal Dwa Teatry 2024. Znamy werdykt jury

Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry". Sopot 2024, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Które słuchowiska dla dzieci i młodzieży zdaniem jurorów były najlepsze? Werdyktu jury wysłuchała Julka Rozbiecka.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie edukacja przyrodnicza dzieci Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2024

Ojcowie w świecie zwierząt. Tylko niektórzy opiekują się swoimi dziećmi

Nie wiele osób wie, że samce pingwinów cesarskich są jednymi z najbardziej oddanych ojców w świecie zwierząt. Wszystko dlatego, że jak wyjaśniła Katarzyna Królik z warszawskiego ZOO, zniesienie przez samicę jaja kosztuje ją tyle energii, że aby ją uzupełnić musi aż na dwa miesiące opuścić gniazdo. - Wówczas opiekę nad jajami przejmują właśnie pingwini ojcowie - powiedział gość audycji "Dzieciaki Kochają Zwierzaki".
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie hodowla zwierząt zwierzęta domowe ptaki pisklęta ojciec

Kim jest współczesny ojciec i jak bardzo zmienił się na przestrzeni pokoleń?

W ostatnich latach można zaobserwować, że ciężar wychowania dzieci coraz częściej biorą na siebie tatusiowie. Stąd nie powinien dziwić najnowszy raport Think Tanku Tato.Net, według którego już nie 7 min, a 120 dziennie poświęca przeciętny ojciec swojemu dziecku. Tuż po Dnu Ojca porozmawiamy o tym jak zmieniła się rola współczesnego mężczyzny - ojca dzieci. Opowie o tym Łukasz Wachowski trener tato.net, założyciel i lider Ojcowskiego Klubu w Wyszkowie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo tata ojcostwo

Festiwal Dwa Teatry: "Za pomocą teatru można opowiadać o wszystkim - dzieciom też"

Jak przyznają twórcy słuchowisk dla dzieci obecni na Festiwalu "Dwa Teatry": "tu nie walczy się o nagrody, ale o uwagę dzieci". - Najważniejsza jest przestrzeń, do której zaprasza się najmłodszych odbiorców - powiedziała Dorota Sokołowska, autorka i reżyserka słuchowiska "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo". W Sopocie trwa wielkie święto teatru, a słuchowiska dla dzieci to bardzo ważna część tego festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ wyobraźnia spektakle dla dzieci

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie edukacja przyrodnicza łąka natura Ziemia dzieci las

Dzień Taty w Polskim Radiu Dzieciom - muzyczne dedykacje. Posłuchaj jeszcze raz!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego celebrowania Dnia Ojca. 23 czerwca można było wysłuchać specjalnego wydania audycji podczas której można było usłyszeć piosenki i życzenia dedykowane ojcom. Stacja zaprosiła do tej wyjątkowej akcji żeby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Wystarczyło wysłać mail lub zadzwonić do studia i przekazać życzenia oraz utwór.  Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!
Zobacz więcej na temat:  Dzień Ojca DAB+ piosenka dla taty

Czy naszym dzieciom brakuje powodów do radości?

Niby "mają wszystko", a poprzednie pokolenia "mogą tylko pomarzyć o takich luksusach". A jednak! Trwa kampania społeczna "Przywróćmy dzieciom radość" organizowana przez Instytutu Rozwoju Emocji, która ma jeden wielki cel – przywrócić dzieciom moc odczuwania radości. W jaki sposób i dlaczego młode pokolenie powinno zmienić swoje nawyki? Zapraszamy do posłuchania "Strefy Rodzica", już o godz. 21.00 w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo

Czy można przywrócić dziecięcą radość? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

- Badania pokazały, że dzieci wyrażają radość, ale nie rozumieją, dlaczego ją odczuwają i to jest smutne - powiedziała Marzena Martyniak - inicjatorka akcji "Przywróćmy dzieciom radość". Okazało się, że zaledwie 32 proc. z grupy około 700 dzieci wie i rozumie, dlaczego odczuwa pewne emocje. Opowiedziały o tym Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, Marzena Pilarz mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo

Gdzie jest głuszec - symbol Parku Narodowego Bory Tucholskie? Pora na kolejną wyprawę Małych Odkrywców

- Symbolem Parku Narodowego Bory Tucholskie jest głuszec, ale jego tam nie ma i nie powiem co się z nim stało - powiedział Franek, uczestnik piątej już "Dzikiej Odysei" do Parków Narodowych. A te inne tajemnice oraz najciekawsze elementy wyprawy - podróżnicy zdradzili podczas swojej wizyty w studiu Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Jackiem Zawadą.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom dzieci przyroda zwierzęta leśne zwierzęta parki narodowe

Jak wygląda Teatr najnajowy, czyli spektakle dla dzieci do 3 roku życia? Tylko w "Kulturalnej Strefie"

- Cieszę, że aktorzy ruszyli ze mną w tą drogę, bo na co dzień grają w dla widza dorosłego w teatrze, telewizji czy filmie, a nagle schodzą na kolana i są blisko tych najmniejszych widzów, nie boją się ich - powiedziała w "Kulturalnej Strefie" Alicja Morawska-Rubczak opowiadając o idei teatru najnajowego dla widzów do trzeciego roku życia.
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ wyobraźnia spektakle dla dzieci niemowlę

Pisklaki, podloty i dorosłe ptaki potrzebują naszej pomocy tylko w określonych przypadkach. Kiedy i jak warto pomagać?

Okazuje się, że nie zawsze ptaki potrzebują naszej pomocy. - Jeśli ptak potrafi chodzić i uciekać to znaczy, że być może dopiero uczy się latać, lub czeka na swoich rodziców. Nie odbierajmy mu wolności - powiedział Dominik Hajduk z warszawskiego ZOO, który opowiedział w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" o działaniu i misji Ptasiego Azylu oraz o nowym projekcie budowy Ptasiego Punktu Przyjęć.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie hodowla zwierząt zwierzęta domowe ptaki pisklęta

Eliza Piotrowska zdradza sekret Cioci Jadzi - tylko w Polskim Radiu Dzieciom

- Kiedy piszę Ciocie Jadzie, to ja ją słyszę jednocześnie i wiem od razu, jak ona powinna być przeczytana. No i tak też staram się ją czytać - powiedziała Eliza Piotrowska, zapraszając nie tylko do czytania najnowszych przygód o Cioci, ale też słuchania ich w formie audiobooka. Autorka powiedziała też na kim wzorowała się pisząc książkę o zwariowanych przygodach Jadzi.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Martyna Chuderska patronatPRD książki dla dzieci Przygody w PRD

"Nie do wiary!" 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Za nami 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - wszystko to było częścią tego niezwykłego wydarzenia. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia było hasło: "Nie do wiary!". W sobotę 15. czerwca na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp był bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio czas wolny radio dla rodziców

Jak możemy pomóc ptakom i ich pisklakom?

Ostatnie tygodnie były najbardziej intensywnym czasem dla ptaków. Wiele z nich powiększyło swoją rodzinę, inne czekają na kolejne młode. Nie zawsze jednak dojrzałe osobniki mogą wyfrunąć z gniazda pod opieką swoich rodziców. Co możemy zrobić kiedy znajdziemy bezbronnego ptaka w swojej okolicy, w jaki sposób możemy mu pomóc, a w jaki sposób tego nie robić? 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie hodowla zwierząt pisklęta ptaki ochrona przyrody