Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

Reportaż "Trauma i duma". Rocznica zabójstwa ks. Popiełuszki - kapelana "Solidarności" [POSŁUCHAJ]

Mija 39. lat, odkąd błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko zginął męczeńską śmiercią. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego reportażu Alicji Grembowicz pt. "Trauma i duma". 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko reportaż Alicja Grembowicz Jan Żaryn wiara Kościół katolicki pr poleca

Reportaż o pracy na statkach rybackich we flocie dalekomorskiej [POSŁUCHAJ]

Roman Hebel i Piotr Jakubowski pochodzą z Kaszub. Obaj "zęby zjedli" we flocie dalekomorskiej, a o pływaniu w niej potrafią opowiadać z humorem. To opowieści zarówno z lat nauki, jak i rejsów, podczas których od nostalgii i surowych warunków pracy ratowało ich poczucie humoru. To pozwalało znieść trudy długotrwałych połowów. Zapraszamy na reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego "Półtorej krowy za żonę". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż statki Morze Bałtyckie Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca

Przyjaciel Polski porwany przez Hamas. Kim jest Alex Dancyg? - reportaż Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

"Przyjaciel Polski, rzecznik współpracy pomiędzy naszym krajem a Izraelem, historyk, mający także obywatelstwo RP Alex Dancyg został uprowadzony przez terrorystów z Hamasu z kibucu na południu Izraela" - poinformował działacz żydowskiej gminy wyznaniowej w Łodzi Jarosław Papis-Rozenbaum. Alex Dancyg jest bohaterem reportażu Marty Rebzdy pt. "Podwójna tożsamość".
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda Izrael Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska konflikty międzynarodowe

Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Reportaż "Bachledówka Prymasa" [POSŁUCHAJ]

Bachledówka to wzniesienie o wysokości 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid. Na Bachledówce znajduje się klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez wiele lat to miejsce odwiedzał kard. Stefan Wyszyński. Dla upamiętnienia tych wydarzeń paulini budują Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż Stefan Wyszyński

Wisława Szymborska oczami przyjaciół, biografów. Reportaż "Poetka i Nobel" [POSŁUCHAJ]

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. W reportażu Jakuba Tarki pt. "Poetka i Nobel" zapraszamy na dźwiękową podróż po wierszach Wisławy Szymborskiej oraz wspomnieniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla literatura poezja pr poleca

Powstanie Warszawskie. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy podczas Powstania Warszawskiego? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski - przyjaciel powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, jednak historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. W poniedziałek, 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Armia Krajowa Powstanie Warszawskie pr poleca

Otwarto Muzeum Historii Polski. Reportaż "Zachować pamięć" [POSŁUCHAJ]

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Początkowo Muzeum miało powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Muzeum Historii Polski Joanna Bogusławska historia Polski pr poleca

"Pomoc dla Maroka". Premierowy reportaż Aleksandry Dobieszewskiej [POSŁUCHAJ]

We wrześniu br. niezwykle silne trzęsienie ziemi nawiedziło marokański region Marrakesz-Safi. Reportaż "Pomoc dla Maroka" przedstawia, w jaki sposób i na jaką skalę pomagają polskie organizacje humanitarne, Caritas i PAH, oraz historię Ayouba Houmanny, marokańskiego muzyka, który od kilku lat mieszka w Polsce i stara się pomóc swojej rodzinie, która mieszka w poszkodowanym kraju i obecnie mieszka pod gołym niebem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maroko pr poleca

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - reportaż "Miejsce do życia" [POSŁUCHAJ]

Wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie od lat 60. do początku lat 90. Do dziś mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się popularnością ze względu na to, że często na niewielkim metrażu mamy wiele pokoi, w okolicy są punkty usługowe, przedszkola i szkoły, a samo osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska mieszkanie nieruchomości

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Allan Starski i Andrzej Pągowski dzielą się wspomnieniami [POSŁUCHAJ]

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 jego siedzibą był Gdańsk, obecnie jest to Gdynia. Najciekawszymi historiami związanymi z tym wydarzeniem podzielili się ze słuchaczami radiowej Jedynki scenograf Allan Starski i grafik Andrzej Pągowski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Allan Starski Andrzej Pągowski