Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ]

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Sawicka getto warszawskie historia Polski pr poleca

Pomoc uchodźcom od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Reportaż "Spontan" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o Łukaszu Szulcu - pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przez grupę głównie przedsiębiorców z Wielkopolski. Zaskakuje jego ogromne poświęcenie i zrozumienie sytuacji Ukraińców uciekających przed skutkami agresji rosyjskiej. Z pomocą uchodźcom ruszył już w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie wolontariat Poznań Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca uchodźcy

Udzielanie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Reportaż "Boski" [POSŁUCHAJ]

Powszechna opinia, że pomagając osobom w kryzysie bezdomności, przyzwyczaja się je do życia na ulicy, wydaje się nieco krzywdząca. Być może w pewien sposób usprawiedliwia tych, którzy nie chcą pomagać. Inicjatywa, o której opowiadamy, jest próbą zmiany tego sposobu myślenia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Andrzeja Urbańskiego pt. "Boski". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Urbański bezdomność pr poleca

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "W morzu ognia, w morzu gruzów" [POSŁUCHAJ]

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Jakub Tarka getto warszawskie powstanie w getcie pr poleca

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń Triduum Paschalne pr poleca

Polscy strażacy o misji w Turcji. Reportaż "Ocalić życie" [POSŁUCHAJ]

Misję w Turcji zakończyła grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Wylecieli oni z Polski już następnego dnia po trzęsieniu ziemi. Prowadzili akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów. Udało im się uratować 12 osób. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Turcja straż pożarna trzęsienie ziemi Joanna Bogusławska

"Ukrainian pride". Reportaż o ratowaniu egzotycznych zwierząt z Ukrainy [POSŁUCHAJ]

Ludzie uciekający przed wojną często zabierali ze sobą swoje domowe zwierzęta. Dużo większy problem stanowiły jednak zwierzęta egzotyczne. Do pociągu nie można zabrać przecież lwa czy tygrysa. Zwierzętami w państwowych ogrodach zoologicznych zajęli się ich pracownicy, którzy zdecydowali się zostać. Wojna jednak pokazała inny problem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Ukraina zwierzęta

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Magda Skawińska Wrocław pr poleca

Portret uzdolnionej artystki - Estery Wityńskiej. Reportaż "Esemerem" [POSŁUCHAJ]

Estera Wityńska naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. W reportażu przypominamy dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż MUZYKA muzyka klasyczna Ewa Szkurłat pr poleca