Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

Żołnierz gen. Maczka i jego spotkania z Elżbietą II [POSŁUCHAJ]

W związku z pogrzebem królowej Elżbiety II, który się odbył poniedziałek, 19 września, powróciliśmy do reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej z 3 sierpnia 1996 roku o Marianie Sławińskim, żołnierzu brygady pancernej generała Maczka. Opowiada on między innymi o swoich spotkaniach z Elżbietą, na początku jeszcze księżniczką, potem królową.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Elżbieta II

W hołdzie pracownikom Polskiego Radia. Reportaż "Radiowe Westerplatte" [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio w ubiegłym roku upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 r. mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Z okazji pierwszej rocznicy odsłonięcia pamiątkowej tablicy w reportażu przypominamy, jak dramatyczna dla pracowników Polskiego Radia była decyzja o ewakuacji 5 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polskie Radio Płyty Polskiego Radia historia Polski Bez Przedawnienia

Józef Mackiewicz – reporter "z bezwzględnością chirurga" o Kresach

- Mackiewicz pokazuje straszny "obraz nędzy i rozpaczy", który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku Józefa Mackiewicza, ustanowionym w 120. rocznicę urodzin pisarza, w naszym cyklu przybliżamy Państwu biografię autora "Lewej wolnej" oraz omawiamy różne aspekty jego literackiej i publicystycznej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Katyń Dorota Gacek Dwójka KULTURA

"Książeczka dla wnuczka". Reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Wojna nie umiera, w wielu rejonach trwa i tam też są dzieci – twierdzi młoda malarka Helena Stiasny. Z tego powodu zdecydowała się zilustrować przedwojenny dzienniczek ośmioletniego wówczas Michałka Skibińskiego i tak powstała książka "Widziałem pięknego dzięcioła". Na targach książki dla dzieci i młodzieży w Bolonii otrzymała ona wyróżnienie specjalne, co widoczne jest na stronie tytułowej z pieczęcią Opera Prima.
Zobacz więcej na temat:  reportaż czesława borowik Lubelszczyzna historia Polski

50-lecie pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Swoją karierę aktorską zaczęła od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała zaś sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. W reportażu przypominamy sylwetkę aktorki Joanny Żółkowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Narodowe Czytanie jubileusz Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny