Polskie Radio
Section05

reportaż

"Słowa przysięgi zobowiązują". Reportaż znad granicy z Białorusią [POSŁUCHAJ]

Wielu z nich te święta spędza z dala od domu. Żołnierze WOT i żołnierze zawodowi, nierzadko z różnych regionów kraju, pełnią właśnie swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej. Nasze granice chronią również funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci. Jak wygląda ich służba podczas świąt Bożego Narodzenia? 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Białoruś granica Wojsko Polskie straż graniczna

Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]

Mija pół roku od śmierci Krzysztofa Gradowskiego, scenarzysty, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, do dziś oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Piotr Fronczewski Krzysztof Gradowski Andrzej Korzyński MUZYKA dzieci bajka Joanna Bogusławska Trójka KULTURA

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Żydzi Holokaust Szwajcaria II wojna światowa historia Polski

"Paszporty życia", które pomagały ocalić Żydów. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Aleksander Ładoś był dyplomatą, publicystą i współzałożycielem grupy, która w czasie II wojny światowej wyrabiała fałszywe paszporty dla Żydów. W ten sposób Żydzi unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady, a część z nich doczekała końca wojny. Sejm ogłosił rok 2021 rokiem pamięci o Aleksandrze Ładosiu.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Żydzi reportaż w Jedynce historia Polski