Polskie Radio
Section05

reportaż

"Wszystko zawdzięczam rodzicom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Gąsior zdobył wykształcenie dzięki stypendium rządu Stanów Zjednoczonych. Całe życie zawodowe pracował w wielkich amerykańskich firmach. Kilka lat temu wrócił do Polski. Postanowił z rodziną odwiedzić Park Pamięci w Toruniu, gdzie są uwiecznione jego babcia i mama, jako osoby ratujące Żydów w czasie okupacji. Historia jego rodziny, głęboko patriotycznej, miała wielki wpływ na jego wybory życiowe. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Walka o wolną Polskę" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się w Warszawie powstanie. Historyczna Godzina "W" została ustalona na godzinę 17-tą. Co roku o tej godzinie wyją syreny, Polacy włączają klaksony samochodów, aby upamiętnić bohaterskich mieszkańców stolicy. Była to ostatnia szansa na ratowanie niepodległości Polski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka" - reportaż Antoniego Rokickiego

Wybitny pięściarz ze Śląska po raz pierwszy bokserskie rękawice założył w wieku 15 lat. Nie wiedział jeszcze, że sport pochłonie całe jego dorosłe życie i zaprowadzi go do miejsca, o którym marzą miliony na całym świecie. Marian Kasprzyk w 1960 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie zdobył brązowy medal. Cztery lata później w Tokio wywalczył upragnione złoto – w finałowym pojedynku z Litwinem Ricardasem Tamulisem.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada Antoni Rokicki

"Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Wybitny pięściarz ze Śląska po raz pierwszy bokserskie rękawice założył w wieku 15 lat. Nie wiedział jeszcze, że sport wypełni całe jego dorosłe życie i zaprowadzi go do miejsca, o którym marzą miliony sportowców. Marian Kasprzyk w 1960 roku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie zdobył brązowy medal. Cztery lata później w Tokio wywalczył upragnione złoto - w finałowym pojedynku z Litwinem Ricardasem Tamulisem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce

Reportaż o szkole strachu i łapówkarstwa [POSŁUCHAJ]

To najprawdopodobniej największa afera łapówkarska w polskiej szkole. Barbara R., dyrektorka Szkoły Policealnej nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku, przez 10 lat wymuszała łapówki od swoich pracowników: brała "prowizje" za zatrudnienie, kazała dzielić się przyznanymi premiami. Pracownicy szkoły szukali pomocy u ówczesnych podlaskich władz - marszałka i kuratora - jednak jej nie otrzymali. Dopiero wtedy przemogli strach przed pazerną dyrektorką i zgłosi sprawę organom ścigania.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski szkoła korupcja Białystok Trójka

Niezwykły zakład szewski na mapie Warszawy. Reportaż "U szewca Bena" [POSŁUCHAJ]

W czasie pandemii z map polskich miast zniknęło wiele małych punktów usługowych. Tak też stało się z zakładem szewskim pana Bena. Przez lata miejsce odwiedzało wielu znanych ludzi ze świata kultury i sztuki. Dla wielu warszawiaków to koniec pewnej epoki. Pan Ben był nie tylko szewcem, a jego skład dla wielu stanowił miejsce magiczne.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Urszula Żółtowska-Tomaszewska szewc

Reportaż o historycznym Hotelu Bristol [POSŁUCHAJ]

Hotel Bristol w Warszawie kończy w tym roku 120 lat. Miejsce słynęło ze znanych gości, balów i przyjęć - choćby z okazji otrzymania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie czy po sukcesach śpiewaczki operetkowej Lucyny Messal. W latach 30. XX wieku swoje atelier miał tam Wojciech Kossak. Spłacał on zobowiązania finansowe wobec hotelu obrazami, które wisiały w jednej z sal restauracyjnych. Z balkonu zaś śpiewał Jan Kiepura. 
Zobacz więcej na temat:  hotel Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce

Wypoczynek na polskim wybrzeżu. Reportaż "Woda" [POSŁUCHAJ]

Wakacje to czas odpoczynku. Planujący wyjazd zastanawiają się, jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie na spędzenie urlopu. Jedni wybierają gwarne miejscowości turystyczne, z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych, inni wolą zaciszne okolice i spędzanie czasu na łonie natury. Wśród wakacyjnych kierunków ogromną popularnością cieszy się polskie wybrzeże. Czy przyjezdni znajdą tam to, po co przyjechali? 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Urbański Trójka STYL ŻYCIA Morze Bałtyckie

"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego

Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski reżyser

"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski reportaż w Jedynce