Polskie Radio
Section05

reportaż

Sankt Petersburg – miasto niezwykłe [POSŁUCHAJ]

Sankt Petersburg przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto miało być symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. – Piotr Wielki, który założył Petersburg w 1703 roku, chciał zrobić z niego drzwi – albo okno, jak mówi się po rosyjsku – do Europy. Od samego początku zapraszał do nowego miasta specjalistów z różnych dziedzin. Przyjeżdżali również Polacy. Z dokumentów parafii katolickiej w Petersburgu wynika, że pierwszym proboszczem był prawdopodobnie Polak, jezuita Daniel Żeromski – opowiada polonijny dziennikarz Michał Fatiejew. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja Petersburg

Nowa Biała. Pożar, który zabrał wszystko [POSŁUCHAJ]

– Wszystko, cały dom do rozbiórki, nic do uratowania. Wszystko upalone, podłogi nie ma ani jednej. Wszystko zalane, nie nadaje się do niczego. Z wieży, telewizora zostało, co zostało. To jest cały dobytek, nie ma nic – mówią mieszkańcy jednego z domów, zapraszając Przemysława Bolechowskiego do wnętrza pogorzeliska, które zostało po ich domu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Przemysław Bolechowski pożar pomoc Podhale

Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski z Nagrodą SDP za reportaż "Bilet powrotny poproszę"

17 czerwca 2021 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. I Nagrodą im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej uhonorowano autorów reportażu "Bilet powrotny proszę", który można było usłyszeć na antenie Programu 3 Polskiego Radia, Agnieszkę Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski Agnieszka Szwajgier SDP

Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz książki Marta Piasecka Żołnierze Wyklęci

Perły z archiwum Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

– Najstarsze nagrania to jest mniej więcej 1907-1910 rok. Lew Tołstoj nabył machinę Edisona, czyli wałki, i na nich dokonał próbnych nagrań i my je mamy. To są najstarsze nagrania, jakie posiadamy. Mamy też nagranie Ludwika Zamenhofa z Kongresu Esperanto w Barcelonie (1909). Jeśli chodzi o najstarsze nagrania radiowe, to jest to wywiad z Franciszkiem Żwirko po sukcesie w wyścigach Challenge – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Wywiad z lotnikiem, który mogliśmy wysłuchać w reportażu, pochodzi z 1932 roku z rozgłośni w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Trójka Joanna Bogusławska Polskie Radio Stefan Starzyński

Trzy audycje Polskiego Radia będą reprezentować Polskę na festiwalu Prix Europa 2021

Jury kwalifikujące polskie propozycje do tego prestiżowego konkursu postawiło na słuchowisko Teatru Polskiego Radia, reportaż Studia Reportażu i Dokumentu i audycję muzyczną Radia Dzieciom. Łącznie polska radiofonia zgłosi na konkurs osiem audycji, oprócz Polskiego Radia S.A. wybrano także produkcje Polskiego Radia Lublin, Polskiego Radia Białystok, Polskiego Radia Katowice i Radia Kraków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Prix Europa Audycja dokumentalna Audycja muzyczna