Polskie Radio
Section05

rocznica

Królewski McLaren – specjalne auto na 70. rocznicę panowania Elżbiety II

Na początku lutego Królowa Elżbieta II obchodziła swój platynowy jubileusz wstąpienia na tron. Z tej okazji brytyjski producent supersamochodów postanowił uhonorować rocznicę w prawdziwie królewskim stylu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mclaren Wielka Brytania król

Dr Klarecki: Niemcy byli przygotowani do rabunku już przed wybuchem wojny

"Mamy informacje, że w Muzeum Narodowym były delegacje niemieckie, które już wcześniej wybierały i spisywały dokładnie dzieła sztuki. Niemcy wszystko notowali i przygotowywali się do rabunku" - tak o działaniach przedstawicieli III Rzeszy prowadzonych przed wybuchem II wojny światowej mówił w Dwójce dr Mariusz Klarecki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa Dwójka Michał Szułdrzyński Bez Przedawnienia

"Było dwóch Głowackich - inny dla bliskich i znajomych, inny oficjalnie"

- On chował się za maską. Sam z siebie był człowiekiem niezwykle wrażliwym, dobrze wychowanym, ale uznał widocznie, obserwując brutalną rzeczywistość, że się musi jakoś bronić, że ta jego wrażliwość naraża go na różne ataki. Dlatego kreował się na ironistę, szydercę. Po jego literaturze widać jednak, że był otwarty i wrażliwy - wspominał w Dwójce Janusza Głowackiego jego przyjaciel Leszek Bugajski. W piątek (19.08) minęła piąta rocznica śmierci dramatopisarza, prozaika i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Głowacki pisarze i poeci literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Michał Komar KULTURA

Święto Wojska Polskiego i rocznica "Cudu nad Wisłą" w radiowej Trójce

Dziś świętujemy nie jedno, lecz dwa ważne wydarzenia dla Polaków. Dzień 15 sierpnia upłynie pod znakiem obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Historycznych odniesień i relacji z obchodów nie zabraknie w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka bitwa warszawska Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie żołnierze historia Polski Warszawa bolszewicy

"Tegoroczne obchody są wyjątkowe". Pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie organizują kilkadziesiąt pikników wojskowych w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pikniki odbędą się w każdym województwie w dniach 13-15 sierpnia. - Zorganizowaliśmy blisko 50 pikników w różnych miejscowościach, w każdym zakątku naszego kraju - mówi na antenie Programu 1 ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Wojsko Polskie żołnierze WOT Ministerstwo Obrony Narodowej

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar MUZYKA KULTURA muzyka współczesna śmierć Dwójka

Upamiętnienie rzezi wołyńskiej. "Po prostu boli ta historia"

11 lipca, w rocznicę Krwawej Niedzieli obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Jest to upamiętnienie zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Według szacunków IPN w latach 1943-1945 na Wołyniu, ale także w Galicji wschodniej, na Lubelszczyźnie, z rąk Ukraińców zginęło około 100 tys. Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski historia Europy Karolina Rożej Aleksander Ziemiańczyk

"Reporter z Pustola 16" - reportaż Antoniego Rokickiego

Reportaż z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński. Reporter żył z rodziną na osiedlu Ulrychów w latach: 1965-1988. Prawdopodobnie w tej domowej pracowni powstały książki, które zyskały popularność w wielu krajach na świecie, m.in.: "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ryszard Kapuściński Warszawa Antoni Rokicki