Polskie Radio
Section05

Roman Dmowski

Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane

Do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów przyczyniła się praca setek tysięcy ludzi. W specjalnej odsłonie audycji "Historie jak z książki" opowiedzieliśmy o tych najważniejszych, symbolizujących niepodległość i powstanie II Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 2019 w Polskim Radiu Trójka społeczeństwo HISTORIA historia Polski Marek Stremecki Ignacy Jan Paderewski Józef Piłsudski Wincenty Witos

Polska narodowa czy federacyjna? Dylematy odzyskania niepodległości

Ogłoszenie niepodległości Polski zbiegło się z narastającymi aspiracjami narodowymi i państwowymi Białorusinów, Litwinów i Ukraińców. Jak ten dzień sto lat temu przyjęły mniejszości zamieszkujące terytorium nowego państwa polskiego? W studiu Polskiego Radia 24 gość, dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Białoruś odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski

Związki Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich

W dworze Drozdowo należącym do rodziny Lutosławskich ostatnie miesiące życia spędził Roman Dmowski. O historii ruchów niepodległościowych na ziemi łomżyńskiej mówili goście audycji Słowem Niepodległa: Marcin Rydzewski, Tomasz Szymański, Anna Archacka (Muzeum Przyrody w Drozdowie), Czesław Rybicki (Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe) oraz Sławomir Zgrzywa (historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości serwisy specjalne Łomża Witold Lutosławski

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II Rzeczpospolita odzyskanie niepodległości historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN