Polskie Radio
Section05

Roman Dmowski

"O Piłsudskim przywykliśmy mówić tylko na kolanach"

Wokół twórców polskiej niepodległości narosło wiele mitów. Józef Piłsudski jest traktowany dzisiaj niemal z boską czcią, lecz wiele jego posunięć może budzić kontrowersje. O mitach narosłych wokół marszałka mówił w audycji Wszystko Jest Historią dziennikarz i pisarz Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Ziemkiewicz historia Polski Józef Piłsudski II Rzeczpospolita książki Bereza Kartuska

Polityczne drogi do polskiej niepodległości

„Nie tylko Dmowski i Paderewski (polska akcja dyplomatyczna 1914–1918)”. Pod takim hasłem w Pałacu Belwederskim odbyła się trzecia debata historyków przypominająca kluczowe wydarzenia, prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem naukowcy dyskutowali o działaniach polskich polityków, dzięki którym, nasi przodkowie mogli cieszyć się ze zrzucenia jarzma zaborców.
Zobacz więcej na temat:  IPN ignacy paderewski historia Polski niepodległość

Ojcowie II RP. "Zabrakło myśli niepodległościowej lewicy"

Sejm przyjął ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Za "ojców II RP", uznaje ona, oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. – Bardzo dobrze, że politycy zdali sobie sprawę z wagi takiego wydarzenia. Jednak ten konsensus trochę się załamuje, jeśli chodzi o selekcję bohaterów – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Wincenty Witos II Rzeczpospolita Ignacy Daszyński

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

Prof. Jan Żaryn: z Romanem Dmowskim istnieje dziś problem społeczny

2 stycznia 1939 zmarł Roman Dmowski - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. O jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej mówił w programie Wszystko Jest Historią historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Jan Żaryn Józef Piłsudski

Piłsudski, Dmowski, Paderewski. Ojcowie niepodległości

Postacią nieodłącznie związaną z odzyskaniem niepodległości jest Józef Piłsudski. Jednak marszałek nie jest jedynym twórcą odrodzonej w 1918 roku Polski. – W świadomości Polaków jest Józef Piłsudski, jest Roman Dmowski, a na trzecim miejscu najczęściej „czarna dziura” – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Daszyński Ignacy Jan Paderewski Józef Piłsudski Maurycy Zamoyski Święto Niepodległości Wincenty Witos

Piłsudski zakładał, że uda się rzucić Rosję na kolana

- To, co zawiodło to, przede wszystkim nadzieja na masowe wsparcie Ukraińców dla sojuszu polsko-ukraińskiego, dla wspólnej walki przeciwko bolszewikom. Ukraińcy byli już bardzo zmęczeni ciągła wojną, zmieniającymi się okupacjami. A także w dużej masie byli podatni na hasła bolszewickie - opowiada prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin