Polskie Radio
Section05

RWE

"Wojna jest, panowie, wyłazić z wody!". Posłuchaj wspomnień z 1 września 1939 roku

"Gdzie byłem, co robiłem w piątkowy poranek 1 września 1939 roku?". O tym szczególnym momencie – który okazał się punktem zwrotnym w dziejach świata, po którym już nie było tak samo – opowiadali przed laty przed mikrofonem Radia Wolna Europa m.in. dziennikarze i artyści. Dużo w tych historiach codzienności i najzwyklejszych spraw.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień 1939 wspomnienie III Rzesza II RP Niemcy

Krok do poezji. Z pamiętnika Kazimierza Wierzyńskiego

- Tuwim mieszkał przy ul. Królewskiej. Rozmowa potoczyła się jak strzał z pistoletu. Recytowaliśmy sobie wiersze, jeden po drugim. Przed 20.00 poszliśmy do "Picadora". Tuwim wyjął notatnik i odczytał moją strofę. Ledwo się opamiętałem, wepchnięto mnie na estradę. Przeczytałem oczywiście "Szumi w mej głowie". W ten sposób stałem się pikadorczykiem - mówił Kazimierz Wierzyński w jednym z wywiadów. W 130. rocznicę urodzin poety sięgnęliśmy po jego archiwalne wspomnienia.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Rok Kazimierza Wierzyńskiego wspomnienie Radio Wolna Europa Dorota Gacek Skamandryci Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka KULTURA literatura

Kazimierz Wierzyński - z pamiętnika poety

Jednym z literackich patronów 2024 roku jest Kazimierz Wierzyński. Taką uchwałę podjął Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nazywając poetę "wielkim artystą słowa, niezłomnym w podtrzymywaniu ducha polskiej niezawisłości". 27 sierpnia minęła 130. rocznica urodzin poety, eseisty, krytyka, dziennikarza, autora biografii Fryderyka Chopina. W cyklu "Głosy z przeszłości" sięgamy do archiwalnych opowieści samego Wierzyńskiego. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku (26-30.08), o godz. 12.45.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński rocznica Radio Wolna Europa Dorota Gacek Rok Kazimierza Wierzyńskiego

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

150 lat temu, 29 maja 1874 roku, urodził się brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura książki Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza poezja Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Rok Kazimierza Wierzyńskiego. Archiwalne gawędy poety [POSŁUCHAJ]

- Gdybym miał zaczynać życie na nowo i wybierać, co mam robić na świecie, wybrałbym znowu pisanie wierszy. Oczywiście innych wierszy, lepszych, opartych na doświadczeniu, które samemu trzeba zdobyć i które trudno komuś przekazać - mówił Kazimierz Wierzyński w cyklu gawęd "Pamiętnik poetycki", prezentowanych w latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa. Przypomnieliśmy je na antenie Dwójki w cyklu "Głosy z przeszłości".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński rocznica poezja Leopold Staff Jan Lechoń Julian Tuwim Radio Wolna Europa Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dwójka

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa emigracja Monachium literatura PRL Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA