Polskie Radio
Section05

Rzeczpospolita

Co umowy małżeńskie między szlachtą mówią o pozycji kobiet?

- Chciałam pokazać nie tylko czołowe postaci ze środowisk magnackich czy bardzo zamożnych rodzin szlacheckich, ale też wszystkich tych, którzy być może przez historię zostali trochę zapomniani, natomiast istnieje wiele wspaniałych źródeł, które pozwalają doskonale przebadać to życie codzienne w dawnej Polsce - mówiła w Dwójce dr Anna Penkała, stypendystka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo historia Polski NAUKA HISTORIA Katarzyna Kobylecka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej badania

Szczyt Trump-Putin w Helsinkach szczytem dezorientacji?

- To nie było znowu aż tak dziwne spotkanie, jeśli weźmie się pod uwagę wcześniejsze kontakty prezydenta Trumpa z przywódcami niedemokratycznymi. Kilku szczegółów zresztą się dowiedzieliśmy. Zapewne rzeczywiście tak było, że rozmawiali np. o Syrii i rozbrojeniu nuklearnym - mówił w Dwójce Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja ŚWIAT Helsinki Jerzy Haszczyński Agata Kasprolewicz Michał Żakowski Dwójka

Homo nobilis i Homo militians - wzorce osobowe w średniowiecznej i sarmackiej Polsce

– Wzorce osobowe są tak stare, jak stara jest ludzkość. Warto je badać, bo są jednocześnie system wartości, a to właśnie na podstawie norm i zasad ocenia się znaczenie społeczeństwa – powiedziała prof. Urszula Świderska–Włodarczyk, znawczyni historii czasów nowożytnych. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa na temat wzorców osobowych w średniowiecznej i sarmackiej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki rycerstwo Grunwald rycerz średniowiecze

Wincenty Witos – charyzmatyczny mąż stanu

Wybitny mąż stanu i jeden z najbardziej wyrazistych polityków II Rzeczypospolitej. Wincenty Witos trzykrotnie obejmował stanowisko premiera. Jako charyzmatyczny działacz ruchu ludowego miał wpływ na kształtowanie świadomości narodowej polskich chłopów. To właśnie jeden z historycznych liderów PSL „Piast” był bohaterem kolejnej audycji z cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ludzie Wincenty Witos POLSKA niepodległość

550 lat parlamentaryzmu. Jak powstawał sejm?

550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. O pierwszych sejmikach, poprzez Sejm Czteroletni aż do czasów współczesnych, w audycji „Nos Kleopatry” rozmawialiśmy z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, historykiem z Instytutu Badań Literackich.
Zobacz więcej na temat:  fakty opinie ciekawostki Sejm sejm pr24 parlament w Polsce Senat historia Polski