Polskie Radio
Section05

Rzeź Wołyńska

Ukraińcy odsłonią pomnik dowódcy UPA. "Robią to cynicznie"

We Lwowie ma zostać odsłonięty pomnik Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. - Ukraińcy robią to celowo, cynicznie. Nie może być tak, że my wyciągamy dłoń gotową do pomocy, a oni na tej dłoni budują pomniki swoich bohaterów, a dla nas - zbrodniarzy. Byliśmy zbyt łatwowierni. Będę to uznawał za wyjątkową prowokację wobec narodu polskiego - powiedział w radiowej Jedynce wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia polityka POLSKA Piotr Zgorzelski UPA Ukraina Lwów Polityka zagraniczna Polski

Apel Sikorskiego w sprawie Wołynia. "To w interesie Ukrainy"

- Mam jedną prośbę do strony ukraińskiej: potraktujcie ofiary rzezi wołyńskiej nie gorzej niż żołnierzy Wehrmachtu, którzy zostali ekshumowani i pochowani - zaapelował do władz w Kijowie szef MSZ Radosław Sikorski podczas wykładu w Toruniu. - To jest w interesie Ukrainy - dodał minister, wskazując na plany przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina relacje polsko-ukraińskie Radosław Sikorski infografika historia Polski

Prof. Motyka: Polska i Ukraina uległy rosyjskiej prowokacji

- Nie wierzę w żadne porozumienie między polskim a ukraińskim IPN w tej sprawie. Obie strony, mimo że w międzyczasie wybuchła wojna, nie potrafią nawet ze sobą rozmawiać. Ubolewam, że weszły w rosyjską prowokację - w kontrze wobec siebie - jak w masło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Motyka, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ukraina historia Polski IPN Krzysztof Grzesiowski Grzegorz Motyka

Radosław Sikorski gościem porannej audycji "Bez Uników" [WIDEO]

Minister spraw zagranicznych był gościem Renaty Grochal w Programie 3 Polskiego Radia. Radosław Sikorski jest politykiem, dziennikarzem i politologiem. W latach 2005-2007 był ministrem obrony narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2007-2014 i od 2023 roku minister spraw zagranicznych w trzech rządach Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Trójka Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Ukraina ludobójstwo

Powraca sprawa Wołynia. "Nie możemy wiązać Ukrainie rąk"

- Ukraina ma ważniejsze sprawy na głowie, wrzucanie tego tematu jest nieproduktywne, to nie jest właściwy moment. Mamy świadomość tego, że Polska bardzo pomogła Ukrainie [...], która ma dług wdzięczności, ale szantaż, bo to jest polityczny szantaż, nie jest najlepszą metodą rozwiązywania tych tematów - mówił w radiowej Jedynce Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie komentując rozmowy dotyczące zbrodni wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Jan Piekło Krzysztof Grzesiowski Wołyń

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ukraina II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP Kresy

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Wschodnie. Wśród społeczności ukraińskiej nie brakowało jednak bohaterów, którzy nieśli pomoc Polakom, choć groziła im za to z rąk rodaków okrutna śmierć. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wołyń II wojna światowa Ukraina

Pamięć o rzezi wołyńskiej i niepamięć o tzw. zbrodni pomorskiej

Rzeź wołyńska i tzw. zbrodnia pomorska - dwa wydarzenia, które określamy mianem ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy. Jak dziś kultywujemy pamięć o tych wydarzeniach? - Nie wolno zapomnieć, nie wolno zamilczeć tego rodzaju zbrodni. Trzeba głośno o tym mówić, jednoznacznie potępiać, wskazując na konsekwencje - zaznaczył w radiowej Jedynce historyk prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ludobójstwo UPA

Ekshumacje na Ukrainie. Dworczyk: złożono szereg wniosków na kolejne miejsca poszukiwań polskich ofiar

- Przez ponad osiem lat był zakaz prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i pochówków w Ukrainie - mówił w Radiu WNET minister w KPRM Michał Dworczyk. - Zakaz został odblokowany, poszukiwania trwają. Jest pierwsza zgoda na poszukiwania, jest złożonych szereg innych wniosków. Wierzę, że wkrótce zaczniemy ekshumować odnajdywane ofiary nacjonalistów ukraińskich - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-ukraińskie Michał Dworczyk Ukraina historia Polski POLSKA