Polskie Radio
Section05

Rzym

Deklaracja Rzymska. "To dokument paradoksalny" 

Jaką rolę odegra w Unii Europejskiej podpisana Deklaracja Rzymska? Czy będziemy się rozwijać w różnych prędkościach czy też jedność okaże się ważniejsza? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym rozmawiali Krzysztof Bosak (Fundacja Marsz Niepodległości), Dominika Cosić, korespondentka TVP w Brukseli i dr Michał Kuź (Klub Jagielloński, Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska deklaracja Łukasz Warzecha Krzysztof Bosak Brexit

Puchar Narodów dla Polaków, demonstracje na Wschodzie

Zwycięstwo Polaków w Pucharze Narodów, drugie miejsce Kamila Stocha w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, antyrządowe demonstracje na Białorusi, antykorupcyjne marsze w Rosji – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Andrzej Anusz (UKSW), Filip Jastrzębski (Polskie Radio) i Witold Jurasz (OAS).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Andrzej Anusz Unia Europejska Witold Jurasz

"Deklaracja Rzymska ma znaczenie symboliczne"

- Deklaracja ma znaczenie symboliczne. Mamy przełomowy moment, ponieważ zaczyna się Brexit i ta deklaracja sankcjonuje stan faktyczny. Z drugiej strony są tendencje odśrodkowe i spór o przyszły kształt UE. Deklaracja to próba określenia ram funkcjonowania Unii w najbliższych latach. Dość ogólnikowa i pozbawiona szczegółów, ale kierunek, który został tam zarysowany nie zaognia konfliktów i daje nadzieję, że UE przetrwa – tak skomentował unijny szczyt w Rzymie Anna Sarzyńska (wPolityce.pl). Gościem audycji był też Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Angela Merkel

Premier Beata Szydło: to dopiero pierwszy krok

Zdaniem premier Beaty Szydło podpisanie Deklaracji Rzymskiej jest wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej. W stolicy Włoch unijni przywódcy podpisali dokument podsumowujący 60 lat integracji europejskiej i określający wizję przyszłości Wspólnoty po Brexicie. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest "niepodzielona i niepodzielna". W imieniu polskiego rządu pod deklaracją podpis złożyła premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Beata Szydło

„Europa jest w kryzysie i nie wie co ze sobą zrobić”

- 60 lat temu w Europie mieliśmy za sobą straszliwe doświadczenie II wojny światowej i mieliśmy wtedy ludzi, którzy doszli do wniosku, że trzeba z tym skończyć. Z perspektywy Niemca czy Francuza, którzy po wojnie mieli usiąść do stołu i razem wyobrażać sobie wspólną przyszłość, to trzeba było naprawdę być wielkim. Dzisiaj nie mamy na szczęście tego doświadczenia, ale mamy do czynienia z pewną małością. Z perspektywy 60 lat można powiedzieć, że Europa to coś więcej niż trwanie w dobrobycie –mówił o unijnym szczycie w Rzymie w audycji Gorący Temat profesor Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Brexit

Unijni liderzy podpisali Deklarację Rzymską

W Rzymie podczas unijnego szczytu w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich, szefowie 27 państw członkowskich, w tym Polski, podpisali wspólną deklarację, która określa przyszłość Unii Europejskiej. Premier Włoch powiedział podczas ceremonii, że ojcami założycielami Wspólnoty kierowała piękna obsesja – nie dzielić, ale łączyć. O szczycie mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Sławomir Jastrzębowski (Super Express), Krzysztof Skowroński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Adam Buła (Polska Press) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Skowroński Jarosław Kaczyński Unia Europejska

"Jesteśmy częścią Unii i jest w tym jakaś emocja"

- Ta historia, którą dzisiaj świętujemy to historia zachodu Europy, do którego dołączyliśmy. Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej i jest w tym - oprócz polityki - jakaś emocja oraz przekonanie, że jesteśmy tam, gdzie mieliśmy być, że się udało - mówi w "Sygnałach dnia" doktor z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Kowal Unia Europejska Krzysztof Grzesiowski POLSKA