Polskie Radio
Section05
serial

"Szogun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu, który stał się globalnym fenomenem

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney+, bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Kim był William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blacthorne'a? Jak wyglądała walka o władzę Tokugawy Ieyasu, który był historycznym odpowiednikiem pana Toranagi? O prawdzie i fikcji w serialu "Szogun" rozmawiamy z historyczką Ewą Pałasz-Rutkowską z Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia serial

"Szōgun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o brutalnej walce o władzę w Japonii?

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney + bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Akcja serii rozgrywa się u progu XVII wieku w Japonii, a osią fabuły jest walka o władzę, którą podejmuje pan Toranaga. Świat ten obserwujemy oczami Johna Blacktohorne’a angielskiego żeglarza, który trafia w sam środek dziejowej zawieruchy. Jak wyglądała prawdziwa walka o władzę i tytuł szoguna u progu XVII wieku w Japonii? Kim był i jaką rolę odegrał William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blackthorne’a? Jaką rolę w walkach o dominację nad Japonią odegrali Portugalczycy? Czy samurajowie,  by odkupić hańbę mordowali swoje dzieci? Na te i inne pytania odpowie prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, kulturoznawczyni i orientalistka z Katedry Japonistyk Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprasza Bartłomiej Makowski
Zobacz więcej na temat:  serial Japonia

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
Zobacz więcej na temat:  FILM kino serial HISTORIA W POLSKIM RADIU Bartłomiej Makowski

Słynne aktorki i legendarne role. Czy Bridget Jones jest jedną z nich?

Media donoszą właśnie, że wiosną rozpoczną się zdjęcia do czwartej części filmu "Bridget Jones", rzecz jasna z Renee Zellweger w roli głównej. Ta informacja, Dzień Kobiet oraz odbywająca się w nocy z niedzieli na poniedziałek gala rozdania Oscarów to bardzo dobry powód, by porozmawiać o słynnych, kobiecych postaciach w filmie i grających je legendarnych aktorkach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek serial FILM Renee Zellweger Marcin Radomski Anna Kwaśnik nask

"Rojst. Millenium". Jan Holoubek: to opowieść o odkupieniu win

- Myślę, że w największym uogólnieniu to jest opowieść o odkupieniu win. Wszyscy bohaterowie tego sezonu borykają się z tym odkupieniem. Dla niektórych kończy się to lepiej, dla niektórych gorzej - mówi o finałowym sezonie serialu "Rojst" jego reżyser Jan Holoubek. Trzecią część opowieści można oglądać w sieci od 28 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Jan Holoubek Rojst serial Rojst serial

"Będziemy mieszkać razem". Reżyser: ten serial jest o odwadze do niesienia pomocy [WIDEO]

- Jest to bardzo ekstremalna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy. Oczywiste jest to, że pojawiają się różne postawy, różne wątpliwości i trudności z tym związane. Natomiast najważniejsze jest to, żeby próbować patrzeć poza te rzeczy, które mogą nas dzielić, i szukać przede wszystkim tego, co nas łączy - mówił w Dwójce Tadeusz Łysiak, współreżyser serialu "Będziemy mieszkać razem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina serial TVP Ukraina Tadeusz Łysiak Paweł Siwek Dwójka pomoc Aleksandra Konieczna Lena Góra

Przez ponad pół wieku współtworzyła słuchowisko "Matysiakowie". Wspominamy Stanisławę Grotowską

- Mówiliśmy do niej i o niej "Stenia", z wielką czułością, bo była naszą mistrzynią. Aktorzy uwielbiali z nią pracować. Pamiętam długie rozmowy o sztuce. Zawsze kończyła je z uśmiechem, mówiąc: nie martw się, poradzisz sobie. To było dla mnie, w dawnych czasach, wielkie wsparcie. Zwłaszcza od tak wielkiego autorytetu - wspomina Stanisławę Grotowską dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Wybitna realizatorka i reżyserka, przez ponad 50 lat związana z Polskim Radiem, zmarła w piątek w wieku 93 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisława Grotowska Polskie Radio Matysiakowie Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia słuchowisko serial radio

"Czterdziestolatek" ma już… 50 lat. Czy inżynierem Karwowskim mógł być tylko Andrzej Kopiczyński?

"Czterdziestolatek", czyli jeden z najpopularniejszych polskich seriali wszech czasów, świętuje 50. urodziny. - Zdjęcia ruszyły na wiosnę 1974 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Dajbor, autor książki o serialu Jerzego Gruzy. Czy Andrzej Kopiczyński od początku miał zagrać inżyniera Karwowskiego?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Czterdziestolatek serial Stefan Karwowski inżynier Karwowski Rafał Dajbor Leonard Pietraszak Andrzej Kopiczyński

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada