Polskie Radio
Section05
Sława Bieńczycka

Odnaleziono obrazy wywiezione z zamku w Łańcucie

W 1944 roku ostatni właściciel Łańcuta Alfred Potocki specjalnym pociągiem wywiózł z Polski ponad 700 skrzyń, w których znalazły się najcenniejsze dzieła sztuki gromadzone przez lata w zamku w Łańcucie. W ten sposób chciał ochronić je przed wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. W stolicy Peru odnaleziono kolekcję 20 obrazów z Łańcuta. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka KULTURA muzeum II wojna światowa historia Polski

Restauracja nie obsługuje dzieci poniżej 6 lat. "Możecie nas hejtować, trudno"

Coraz więcej hoteli i restauracji w naszym kraju nie obsługuje klientów z małymi dziećmi. - Zapraszamy dzieci do naszego lokalu, ale w granicach wiekowych +6. Możecie się na nas obrazić, możecie nas hejtować, trudno - pisze na Facebooku do swoich gości jedna z poznańskich restauracji. Czy to już zmiana obyczajowa, czy może jednak dyskryminacja rodzin z dziećmi?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka restauracja dzieci społeczeństwo rodzice

Czy w każdej szkole musi być Rada Rodziców?

Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest Rada Rodziców, której status wpisuje w strukturę organów szkoły. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka dzieci STYL ŻYCIA

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka dzieci czas wolny zajęcia pozalekcyjne STYL ŻYCIA

Witkacy, Gombrowicz, Nałkowska i inni... Jak spędzali wrzesień 1939?

- Zofia Nałkowska przedostała się ze swoim sekretarzem i kochankiem Bogusławem Kuczyńskim do Rumunii, ale jednak wróciła do Warszawy, bo tam zostawiła matkę i siostrę - opowiada Anna Lisiecka, dziennikarska radiowa i autorka książki "Wakacje 1939". Jak wyglądały losy polskich pisarzy we wrześniu 1939 roku?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Anna Lisiecka Julian Tuwim Zofia Nałkowska II wojna światowa literatura KULTURA