Polskie Radio
Section05

śmierć

Wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. "Dziecko zupełnie inaczej podchodzi do kwestii śmierci niż dorosły"

- Każda żałoba jest przeżyciem indywidualnym, nie ma jednego standardu. Bardzo często uważamy, że dziecko, które nie mówi o bólu, nie płacze, nie okazuje na zewnątrz rozpaczy, to jest dziecko, dla którego to jest proste. Nie dajmy się nabrać na to, że dziecko nie czuje, nie cierpi - powiedziała w audycji "Eureka" Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski psychologia psychiatria żałoba dzieci

"Matka opiekowała się chorą Niemką, zaraziła się i umarła". Czesław Miłosz o "nadziei żyjących"

Weronika Miłosz przeszła do historii zarówno jako matka znakomitego poety, jak i jako bohaterka dzieła swojego utalentowanego syna. Opowieść o niej jest zatem – zwłaszcza w Roku Czesława Miłosza – okazją do przyjrzenia się nie tylko sprawom biograficznym, lecz także i uniwersalnym, dotyczącym spraw najważniejszych. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz wspomnienie literatura filozofia poezja cmentarz

Gladiator. Sława i hańba, krew i pieniądze, dziewczęta i kciuki

Byli uwielbiani i pogardzani. Kochały ich kobiety, zarabiali krocie, ale nie mieli większości praw obywatelskich. Ich życie zależało tyleż od sprawności w walce, co od kaprysu tłumu. W związku z premierą filmu "Gladiator II" sprawdzamy, kim byli wojownicy umierający ku uciesze rzymskiego ludu.
Zobacz więcej na temat:  starożytny Rzym Republika HISTORIA starożytność Rzym archeologia historia Europy Morze Śródziemne Grecja Gladiator 2

Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku IPN odnalazł szkielet kolejnej osoby

Szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Na białostockim cmentarzu znajdują się jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Znaleziono dotąd kości 10 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN Krzysztof Szwagrzyk komunizm służba bezpieczeństwa ekshumacja reżim PRL Białystok

Polskie Światło Pamięci

Zmarstynów, Hołusk Mały, Zniesienie Stare, Lewandówka... to miejsca na Kresach, w których 1.XI zapłonęły znicze - zebrane podczas akcji „Podaruj znicz na Kresy”. To znak naszej pamięci o rodakach, którzy w większości już nikogo bliskiego tam nie mają, a których życie jest niezwykłą historią i świadectwem wierności Polsce i Kościołowi. Zapraszam na spotkanie z wieloletnia koordynatorka przedsięwzięcia Alicja Brzan-Kloś, ks.Leszkiem Kryżą i uczestnikami akcji.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie życie Redakcja katolicka katolicyzm wiara