Polskie Radio
Section05

społeczeństwo obywatelskie

Kształtowanie osobowości młodych obywateli

Od zdobytej wiedzy i dobrego ukształtowania osobowości zależy bardzo wiele, m.in. zmiany demokratyczne. O tym, jak sprawić, by młodzież uczyła się mądrzej, ciekawiej i skuteczniej, by nauczyciele uczyli z pasją i satysfakcją i by relacje uczeń-nauczyciel oparte były na wzajemnym szacunku, mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Joanna Gus i Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  wychowanie edukacja

Czy rząd chce kontrolować organizacje obywatelskie?

- Obawiam się, że poprzez Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego państwo będzie miało większe możliwości do ingerowania w działalność merytoryczną organizacji pozarządowych – powiedziała na antenie Trójki Marzena Okła-Drewnowicz (PO). Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM uspokaja, że takich zapisów w tym projekcie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Rząd RP POLSKA Trójka Łukasz Karusta

Rząd o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

We wtorek rząd zajmował się projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Nowopowstałe centrum ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny. O rządowym projekcie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Domagała z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i dr Tymoteusz Zych z Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Instytut Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP ngo rząd Beaty Szydło

Polscy studenci medycyny wesprą szpital w Tanzanii

Nie chcieli czekać na ukończenie studiów medycznych, by nieść pomoc pacjentom. Dlatego w 2015 r. utworzyli Fundację SASA, wspierającą placówki medyczne w krajach rozwijających się. Właśnie przygotowują się do kolejnej wyprawy. Jej celem będzie szpital Św. Józefa w Moshi w Tanzanii. Jest ich ośmioro, każdy spędzi w tanzańskim szpitalu cztery tygodnie. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówiły Olga Korycińska (prezes Fundacji SASA), Agnieszka Jarzębowska i Zofia Awiżeń (wolontariuszki).
Zobacz więcej na temat:  Tanzania wolontariat medycyna zdrowie Afryka społeczeństwo

"Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  polityka krs Prawo i Sprawiedliwość PiS społeczeństwo Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sąd Najwyższy

Urszula Zalewska z fundacji Nadaktywni: zmieniamy świat

Urszula Zalewska jest prezesem fundacji Nadaktywni, założonej przez przedstawicielki trzech pokoleń gdyńskich działaczek społecznych. Dla grona osób udzielających się w fundacji Nadaktywni, ważne są sprawy dotyczące ekologii, sprawiedliwego handlu i praw zwierząt. Zalewska jest również radną dzielnicy Śródmieście w Gdyni, a także udziela się w pracach Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Urszula Zalewska była gościem audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24