Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Współczesne niewolnictwo. Jak mu przeciwdziałać?

- Zjawisko niewolnictwa i handlu ludźmi się nasila, bo wszyscy czerpiemy z tego zyski. Wszyscy chcemy kupować towary taniej, a najtańsze są te, w przypadku których siła robocza nic nie kosztuje - przekonywała w "Czacie Czwórki" Irena Dawid-Olczyk z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada". A jaka jest definicja handlu ludźmi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Piotr Firan handel ludźmi problemy społeczne ŚWIAT

Kasia Rosłaniec: moje bohaterki dorastają ze mną

Po "Galeriankach" mówiła, że więcej nie zrobi filmu o nastolatkach, podobnie było po "Bejbi blues", jednak jej najnowsza produkcja "Szatan kazał tańczyć" dotyka podobnych wątków. - Jak mówisz, że nigdy więcej czegoś nie zrobisz, to wychodzi odwrotnie. Chciałabym zrobić film, dziejący się w innym świecie - mówiła reżyserka Kasia Rosłaniec.     
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM Katarzyna Dydo kobieta kino film polski reżyser media społecznościowe

"Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  polityka krs Prawo i Sprawiedliwość PiS społeczeństwo obywatelskie Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sąd Najwyższy

Europejski Tydzień Młodzieży w Czwórce

9 maja 2017 roku, w Dniu Europy, Czwórka zaprosiła Was na obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży, przebiegające pod hasłem "Twórz, działaj, włącz się". Program tego dnia to warsztaty, debata i koncert zespołu Lilly Hates Roses w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska młodzież Europa Erasmus Piotr Firan Maciej Oswald Patryk Kuniszewicz wolontariat społeczeństwo obywatelskie STYL ŻYCIA

Rodzice SOS. "Przywrócić godność dzieciom"

Nie domy dziecka, ale rodziny i mamy zastępcze, które opiekują się grupką dzieci, traktując je jak własne – to znacznie lepszy pomysł na stworzenie dzieciom pozbawionym rodziców namiastki domu, w którym będą rodzice, rodzeństwo i normalne, domowe życie z podziałem obowiązków i zaspokajaniem potrzeb. O byciu rodzicem zastępczym i poszukiwaniu rodzin do projektu SOS Wioski Dziecięce mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce) i mama zastępcza Małgorzata Błażewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzice dzieci dzieciństwo społeczeństwo obywatelskie

Cyberzagrożenia? "System Rejestrów Państwowych jest bezpieczny"

Uruchomiony w marcu 2015 roku system Rejestrów Państwowych to centralna baza danych, która łączy najważniejsze ewidencje, m.in. Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego. Odkąd podpięto do niego wszystkie urzędy, zastąpił lokalne systemy informatyczne. O kwestiach bezpieczeństwa z nim związanych mówił w Polskim Radiu 24 Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji internet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

Pamięć zbiorowa o Smoleńsku. Jak kształtuje Polaków?

W całym kraju 10 kwietnia obchodzono 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Patrząc na dzisiejsze komentarze widać, że przebija coraz mocniej ton, że służy ona tylko jednemu: podzieleniu Polaków – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zając.  Publicysta, wraz z Dominikiem Zdortem, w audycji „Dwaj Panowie Z” zastanawiał się, jak pamięć zbiorowa o tym wydarzeniu kształtuje Polaków.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Dominik Zdort