Polskie Radio
Section05

stalinizm

"Nawiązują do propagandy czasów totalitaryzmu stalinowskiego". MSZ o słowach Putina

"Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej" - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort uznał, że rosyjska narracja "prezentuje fałszywy obraz wydarzeń".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Władimir Putin Związek Radziecki Związek Sowiecki II wojna światowa historia Polski HISTORIA historia ZSRR MSZ

"Podważanie elementarnych faktów godzi w pamięć ofiar". IPN odpowiada Putinowi

"Każdy szanujący fakty rozumie, jak wielkie znaczenie dla rozpalenia światowego konfliktu miała współpraca Związku Sowieckiego i Rzeszy Niemieckiej" - podkreślono w oświadczeniu IPN, w związku z wypowiedziami Władimira Putina. IPN ocenił, że "dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Władimir Putin Związek Radziecki Związek Sowiecki II wojna światowa historia Polski HISTORIA historia ZSRR

Kolejni Żołnierze Wyklęci zidentyfikowani. Prezydent: pragnęli służyć ojczyźnie

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość przekazania not identyfikacyjnych rodzinom 16 ofiar komunistycznego aparatu terroru, wśród nich ks. Władysława Gurgacza, ps. Sem, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Listy do uczestników uroczystości wystosowali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Mateusz Morawiecki komunizm historia Polski

"Niezarekwirowane. Historie ludzi którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej"

- Kiedy na początku dekady zaczynałyśmy pracę nad tą książką, wszyscy znajomi mówili nam, że zajmujemy się czymś nieistotnym. Jednak po wydarzeniach na Placu Bołotnym w Moskwie i licznych aresztowaniach uczestników demonstracji, okazało się, że temat jest nadal aktualny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jelena Raczewa, jedna z autorek książki "Niezarekwirowane. Historie ludzi którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej".
Zobacz więcej na temat:  Rosja gułag Ośrodek Karta Maria Przełomiec

Historia na dziś. O manifeście PKWN

22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Edward Gierek PRL zamach Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Rosja II wojna światowa

Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim

30 lipca 1941 roku na Foreign Office w Londynie w obecności premiera Winstona Churchilla i ministra Anthony’ego Edena, gen. Władysław Sikorski i ambasador Iwan Majski podpisali układ między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem sowieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRR. Niebawem na jej czele stanął gen. Władysław Anders.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Niemcy ZSRR okupacja sowiecka dyplomacja Władysław Anders Dorota Truszczak Anglia

Szacunek i sympatia. Ponad połowa Rosjan podziwia Stalina

- Wyraźnie zmniejszył się odsetek ludzi obojętnych, a rośnie liczba pozytywnie oceniających Stalina. Dlaczego? To skutek uprawianej w Rosji narracji historycznej i polityki edukacyjnej. Dzisiejsza władza w swoim interesie odwołuje się do użytecznych konotacji. Nie usprawiedliwia banalnie tyrana, ale wykorzystuje resentyment do silnych, imperialnych rządów – mówiła w Dwójce Jadwiga Rogoża.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja komunizm Paweł Lekki