Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Czas niepokoju, ataki na Kościół i wsparcie papieża. O tym, jak wyglądało Boże Narodzenie w stanie wojennym

W tym roku mija 41 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. O tym, w jaki sposób Polacy spędzili wtedy święta Bożego Narodzenia, opowiedzieli na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr prał. Jan Sikorski (honorowy kapelan "Solidarności"), Mateusz Wyrwich (tygodnik "Niedziela") oraz Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo historia Polski Wigilia Boże Narodzenie

Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec

Rzeźbiarka, scenograf, artystka wszechstronna. Instalacje Ludwiki Ogorzelec podziwiane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Artystka jest autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej, w której szeregach po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działała. W tamtych czasach wykonywała unikatowe projekty biżuterii. Dziś można oglądać je na jednej z wystaw. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka Klub Trójki

41. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Premier: nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność

- Górnicy z "Wujka" nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność i stawić opór ZOMO. Pamiętamy o ich ofierze i dziedzictwie. Ich imiona na zawsze stały się symbolem bohaterstwa górników w walce o wolną Polskę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek PRL komunizm historia Polski Solidarność społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki POLSKA

Zbrodnie sądowe stanu wojennego. Jakie wnioski płyną z badań IPN-u?

Przez ponad rok prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej badali ponad sto wyroków stanu wojennego celem oceny ich legalności. Jest już raport w tej sprawie. - Te wyroki są badane cały czas, toczą się postępowania. Po upływie roku mamy pierwsze efekty, doszło już i do ich procesowej oceny - analizuje dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Andrzej Pozorski.
Zobacz więcej na temat:  IPN historia Polski Dorota Truszczak

"Zbrodnia dokonana z premedytacją". Dr Gontarczyk o pacyfikacji kopalni Wujek

- Propaguje się m.in. wersję córki gen. Wojciecha Jaruzelskiego, że ten rzekomo strasznie się zdenerwował i zmartwił, iż w kopalni Wujek zginęli ludzie. Nie wierzmy w takie brednie. Komuniści liczyli się z ofiarami. Ta zbrodnia została dokonana z premedytacją - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Piotr Gontarczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Wojciech Jaruzelski PRL komunizm społeczeństwo kopalnia Wujek

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

"W noc grudniową" - reportaż Alicji Maciejowskiej [POSŁUCHAJ]

W reportażu usłyszeliśmy internowanych, którzy opowiedzieli o pierwszej nocy stanu wojennego. Są to indywidualne przeżycia aresztowanych, opis rozbicia siedziby Solidarności na Mokotowskiej, a także wrażenia więzienne. Opowieści przejmujące, nawet tragiczne, przeplatają się z relacjami dowcipnymi. Wszystkie nagrania pochodzą z roku 1982, zaś audycja była nadana w grudniu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski reportaż Alicja Maciejowska

Dr Majchrzak: internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego

Dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku wprowadził do ówczesnego prawa w PRL instytucję internowania jako formę represji wobec działaczy "Solidarności". Była to arbitralna decyzja administracyjna  komendanta milicji bez możliwości odwołania i określenia czasu trwania. - Internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego - uważa dr Grzegorz Majchrzak z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Wojciech Jaruzelski IPN internowani