Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej 13 grudnia PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

Szydło: stan wojenny oznaczał dla wielu polskich patriotów więzienie albo śmierć

"Chwała bohaterom walki o wolną Polskę! Hańba zdrajcom wysługującym się Kremlowi i tym, którzy ich usprawiedliwiają" - napisała w mediach społecznościowych europoseł PiS i była premier Beata Szydło w przeddzień rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. "Stan wojenny oznaczał dla wielu polskich patriotów więzienie albo śmierć" - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło PRL historia Polski

"Jedna z najczarniejszych dat". Szef Solidarności o 13 grudnia 1981

- Junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu - powiedział w niedzielę w Bydgoszczy szef Solidarności Piotr Duda, nawiązując do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. - 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Piotr Duda PRL NSZZ historia Polski

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności". Prezes IPN o stanie wojennym

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że stan wojenny opóźnił odzyskanie przez Polskę pełnej wolności o kilka lat. - Gdyby ten głos "Solidarności", który narodził się w Gdańsku, nie był stłamszony przez 13 grudnia 81 roku, to być może i Polska i Europa Środkowo-Wschodnia szybciej doczekała by się wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL komunizm represje Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo

Ksiądz Infułat Jan Sikorski o postawach księży w czasie stanu wojennego

"Księża Solidarności" - to tytuł najnowszej wystawy zaprezentowanej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku. O doświadczeniach tego okresu mówił ksiądz Infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tomasz Truskawa: zniszczono wiarę w to, że może być lepiej

- Był to czas niezwykle trudny i podły, dlatego, że zniszczono nadzieję, która towarzyszyła polskiemu społeczeństwu od czasu sierpniowych strajków, powstania Solidarności. Zniszczono wiarę w to, że może być lepiej w naszej ojczyźnie rządzonej przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA PRL historia Polski Wojciech Jaruzelski

"Nie załamali się, walczyli". Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na warszawskiej Białołęce odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Coroczne obchody zaczynające się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka są poświęcone więzionym, internowanym i pomordowanym w stanie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Białołęka PRL komunizm historia Polski HISTORIA społeczeństwo

Dyskusja wokół nazwy ronda Dmowskiego. Filip Frąckowiak: należy do łańcucha upamiętnień

- Nazwanie ronda imieniem Romana Dmowskiego było wynikiem pewnego konsensusu w ramach Rady Warszawy, także szerszego, narodowego, jeśli chodzi o upamiętnienie tej jakże ważnej osoby w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny miasta Warszawy oraz wiceprzewodniczący Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Tadeusz Płużański Roman Dmowski Warszawa Rafał Trzaskowski

"Zdrada". Prof. Bogdan Musiał o relacji między Michnikiem i Jaruzelskim

- W moim przekonaniu jest to zdrada, bo ten człowiek był formalnie po stronie "Solidarności", po drugiej stronie barykady - tak o spotkaniu Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim w 19. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mówił prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, w latach 80. górnik kopalni "Wujek").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół

"Jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny". Andrzej Gelberg o wprowadzeniu stanu wojennego

- Wiedziałem, że coś muszę robić. Rozsadzała mnie furia nienawiści do komunistów, którzy zrobili coś takiego. Ale instrukcja była wtedy jasna. Komisja Krajowa [Solidarności] podjęła taką decyzję, że jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny - mówił w Polskim Radiu 24 działacz Solidarności w PRL Andrzej Gelber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo Solidarność PRL HISTORIA historia Polski historia PRL

Jan Józef Kasprzyk: mimo tragedii stanu wojennego rewolucja Solidarności zwyciężyła

Ruch Solidarności, mimo tego tragicznego czasu, jakim był stan wojenny, był bezorężną walką o niepodległość, która jednak na przełomie lat 80. i 90. zakończyła się sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL Solidarność Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański