Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Zatrzymanie Władysława Frasyniuka: Nie ma „świętych krów”

Władysław Frasyniuk usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności osobistej dwóch policjantów na służbie. Po tym, jak został doprowadzony i przesłuchany w prokuraturze w Oleśnicy, zwolniono go do domu. W Gorącym Temacie komentarz Pawła Lisickiego z „Do Rzeczy” i Ryszarda Majdzika, opozycjonisty z czasów PRL. Gościem Polskiego Radia 24 był także karnista prof. Piotr Kruszyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władysław Frasyniuk prokuratura Solidarność

W "złotej klatce". Kulisy pobytu Lecha Wałęsy w Arłamowie

– Lech Wałęsa formalnie nie został internowany, został "zaproszony" na rozmowy z rządem. Rozmów nie było, a Wałęsa był pod "opieką" BOR – powiedział w Kulisach Spraw dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 historyk mówił o półrocznym pobycie byłego przywódcy "Solidarności", w czasie stanu wojennego, w ośrodku rządowym w Arłamowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa PRL Solidarność Jan Kułaj Arłamów

"Nie wskazano odpowiedzialnych za strzelanie do robotników"

– Największym problemem jest to, że nie zostali skazani główni autorzy stanu wojennego – mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Robert Ciupa. Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odniósł się w ten sposób do procesów osób odpowiedzialnych m.in. za pacyfikację kopalni „Wujek”. Gościem Polskiego Radia 24 był również Stanisław Płatek, górnik.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL Czesław Kiszczak kopalnia Wujek Śląsk

Karnawał "Solidarności” i stan wojenny oczami licealistki

- Latem 1980 roku śledziłam wszystkie sprawy związane z "Solidarnością", to lato kojarzy mi się ze strajkami. Nastąpiła ogromna zmiana świadomości. Cała Polska żyła sprawami społecznymi. Związane z tym przesileniem były ogromne nadzieje i niedowierzanie – mówiła w audycji Pamiętaj, to "Solidarność" Justyna Skowronek, pracowniczka IPN-u, zajmująca się popularyzacją i przybliżaniem historii.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Solidarność PRL komunizm

Władze ZSRR nie zamierzały wprowadzać wojsk do Polski

Po latach generał Jaruzelski tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny działał w stanie „wyższej konieczności”, w obawie przed groźbą zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Z dokumentów, do których dotarli historycy wynika jednak, że władze ZSRR nie zamierzały wprowadzać wojsk do Polski. O możliwości sowieckiej interwencji w Polsce mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL ZSRR