Polskie Radio
Section05

susza

ANALIZA Zapotrzebowanie na słodką wodę na świecie rośnie. Jej zasoby już nie

Szacuje się, że cztery miliardy ludzi żyje na obszarach, które cierpią z powodu poważnego fizycznego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Około 1,6 miliarda ludzi boryka się z "ekonomicznym" niedoborem wody, co oznacza, że choć woda może być fizycznie dostępna, brakuje im niezbędnej infrastruktury, aby uzyskać do niej dostęp. Raport ONZ wskazuje wyzwania gospodarcze związane z zapewnieniem dostępu do wody i zarządzaniem jej zasobami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA woda inwestycje OECD rolnictwo

Trwają konsultacje społeczne rządowego programu retencji. Cel: zatrzymywać 10 mld m3 wody

- Konsultacje społeczne programu rozwoju retencji w Polsce mają się zakończyć 26 lipca. Następnie dokumentem zajmie się Rada Ministrów - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Resort zakłada, że dzięki programowi retencja zwiększy się do 15 proc., czyli do około 10 mld m3 wody.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA powódź rząd ministerstwo infrastruktury dotacje unijne infrastruktura

Kurtyka o retencjonowaniu wody: najlepszymi zbiornikami są te naturalne, biologiczne i środowiskowe

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że mechanizmy naturalne i środowiskowe mogą być najlepszymi magazynami wody. Otwierając dyskusję na temat suszy, podkreślił, że prawie 10 razy więcej wody można retencjonować w zbiornikach bagiennych, niż w tych wybudowanych przez człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA woda rolnictwo ministerstwo klimatu natura środowisko klimat michał kurtyka

Woda dobrem deficytowym? Każdy może ograniczyć marnotrawstwo

Na mieszkańca Polski przypada trzy razy mniej wody, niż wynosi średnia europejska. Jednocześnie codziennie marnujemy ten cenny zasób. Trwonimy go w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. W nadchodzących latach – na skutek nasilających się zmian klimatu i wzrostu temperatury – czekają nas też częstsze i silniejsze susze. Czy ten proces można wyhamować lub chociaż złagodzić jego konsekwencje? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie opublikowanym w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska klimat woda rolnictwo przemysł