Polskie Radio
Section05

Syberia

"Nie było poranka, aby nie opłakiwano ofiar komunistów"

W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone 80 rocznicy stalinowskich represji. W ramach tzw. akcji polskiej NKWD w latach 1937 - 1938 na ówczesnych terenach ZSRR zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Przy miejscowym pomniku ofiar stalinowskich czystek odprawiono ekumeniczną modlitwę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Ukraina

Memoriał: operacja polska to była szczególna zbrodnia

Dziś mija 80 lat od wydania przez władze radzieckie rozkazu, który zapoczątkował masowe mordy Polaków mieszkających w ZSRR. O tamtych zbrodniach nie zapominają historycy z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, którzy poszukują śladów stalinowskich represji, aby świat poznał nazwiska osób, które straciły życie, tylko dlatego, że były Polakami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Ukraina

17 czerwca – Dzień Polaków w Kazachstanie

W kazachstańskiej miejscowości Alżir - miejscu dawnego kobiecego obozu przymusowej pracy - otwarto wystawę „Armia Andersa - szlak nadziei”. Do Kazachstanu wystawa trafiła w ramach zapowiadanego na 17 czerwca Dnia Polaków w Kazachstanie. O naszych rodakach w tym kraju mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan repatriacje Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Białystok nie tylko na Podlasiu. Historia Polaków na dalekiej Syberii

Katorgi, łagry, czy przymusowe osiedlenia. Z tym najczęściej Polakom kojarzy się Syberia. Jednak wielu z naszych przodków wybrało się tam dobrowolnie, by na niezmierzonych połaciach ziemi zajmować się rolnictwem. Jedna z grup osiedleńców założyła wieś, którą nazwali Białystok. W audycji "Polacy w świecie" przedstawiliśmy losy miejscowości oraz jej mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Białystok

Historie uznanych zesłańców syberyjskich

– Kariery zesłańców były efektem ubocznym pobytu na Syberii. To były osoby ideowe, posiadające umiejętności czytania, pisania. Inteligencja. W sytuacji przymusowego odosobnienia, z nudów zajmowali się pracą naukową – wyjaśniał w audycji Syberia Polska – Operacja Odwrót dr Paweł Trzciński, antropolog. W Polskim Radiu 24 gość mówił o niezwykłych historiach Wacława Sieroszewskiego, Edwarda Piekarskiego i Bronisława Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan

Repatrianci wracają do Polski

W Piotrkowie Trybunalskim powitano pierwszą repatriantkę, która dzięki rządowemu programowi mogła powrócić do kraju swoich przodków. Eugenia Orłowa, emerytowana dziennikarka, przybyła do Polski z Taszkientu w Uzbekistanie. Niebawem dołączy do niej jej mąż, emerytowany pilot. Do końca wakacji Piotrków przyjmie jeszcze sześć rodzin ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Piotrków Trybunalski repatriacje Kazachstan ustawa repatriacyjna Uzbekistan