Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

"Wyśniona Polska". Dzieła polskiej sztuki malarskiej prezentowane w Lozannie

W Fondation de l'Hermitage w Lozannie można oglądać wystawę zatytułowaną: La Pologne rêvée. 100 chefs-d’œuvre du musée national de Varsovie - „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie”. Ekspozycja stanowi unikatową panoramę dzieł polskiej sztuki z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku – okresu największego rozkwitu sztuki w Polsce, która wówczas pozbawiona była suwerenności państwowej.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo polskie Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polacy za granicą

Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja

Pokonał szwajcarskich zegarmistrzów. Kim był Antoni Patek?

Polskie ziemie opuścił jako nastolatek odznaczony Virtuti Militari. Jego pasją było malarstwo, ale karierę zrobił jako twórca bogato zdobionych zegarków, a założona przez niego firma do dziś należy do światowej czołówki w tej dziedzinie. W jaki sposób polski emigrant rodem z podlubelskiej wsi zdołał pokonać szwajcarskich zegarmistrzów w ich "narodowym" fachu?
Zobacz więcej na temat:  zegarmistrz zegary Genewa powstanie listopadowe Polacy za granicą

Lawina lodu i skał runęła na wioskę [WIDEO]

W wyniku ogromnego osuwiska miejscowość Blatten w szwajcarskich Alpach przestała istnieć. Ale zagrożenie nie minęło: skały i zwały ziemi zablokowały nurt rzeki, formując tym samym zbiornik wodny. Woda zalewa pojedyncze, ocalałe domy. Na miejscu działa wojsko. Jedną osobę uznano za zaginioną. Katastrofa poruszyła całą Szwajcarię, która okazuje solidarność z poszkodowanymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT lodowiec klęska żywiołowa Alpy

Lodowiec runął na wioskę. Na pomoc ruszyła armia

Kawałek lodowca oderwał się, powodując lawinę. Zasypał prawie całą miejscowość Blatten w Szwajcarii. Jedną osobę uznaje się za zaginioną. Na miejsce jedzie szwajcarska armia. Najwcześniej w czwartek będzie można w pełni ocenić skalę zniszczeń. Runęły trzy miliony metrów kwadratowych bloków, zgromadzonych na lodowcu - takiego przypadku jeszcze nie notowano w historii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat lodowiec

Roland Grochalski: w zegarmistrzostwie fascynuje mnie wszystko

Dla jednych to modny dodatek, dla innych - narzędzie pomagające w utrzymaniu punktualności, a dla jeszcze innych - przedmiot kolekcjonerski. W studiu Czwórki Roland Grochalski opowiedział o zegarkach, wyjaśnił, czym różnią się modele z różnych krajów, i podpowiedział, jaki czasomierz sprawdzi się najlepiej na co dzień.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zegarek zegarmistrz biżuteria Japonia kolekcjonowanie Kamil Jasieński

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 179. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy literatura polska