Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

Ekstremalne zjawiska pogodowe. Powoli stają się codziennością

Potężna fala upałów dotarła do Grecji. Z powodu ekstremalnie wysokiej temperatury zamknięty zostanie Akropol w Atenach. Część pracowników urzędów państwowych wysłano na pracę zdalną. W kilku rejonach kraju wydano także ostrzeżenie przed pożarami, a w niektórych miejscowościach można się spodziewać przerw w dostawie prądu. To jednak nie jedyny kraj z tzw. "ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Grecja upały sankcje USA Rosja

Z Kapelą Chełmińską do źródeł

Zakładając Kapelę Chełmińską odwiedziłem kilka wsi, pytałem o poszczególne nazwiska informatorów – nikt ich nie pamięta. Wiadomo mi tylko o księdzu Cyrylu Karczyńskim. Był takim miejscowym Kolbergiem. Wszystko, co mamy, zawdzięczamy jemu. Andrzej Skupniewicz, założyciel Kapeli Chełmińskiej opowiada o niełatwych poszukiwaniach źródeł muzyki tradycyjnej ziemi chełmińskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Chełmno

Wołodymyr Zełenski: przez porażkę dyplomacji wybuchła wojna, ale szczyt pokojowy może ją zakończyć

"Seria porażek dyplomatycznych" doprowadziła do wybuchu wojny na Ukrainie, ale dyplomacja w formie szczytu pokojowego może tę wojnę zakończyć - oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Zarzucił Chinom współpracę z Rosją przy sabotowaniu tego spotkania i wsparcie dla rosyjskiego przemysłu obronnego.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina Rosja wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne Szanghaj Chiny

Kim de l'Horizon i "Drzewo krwi" - najpopularniejsza książka niemieckojęzyczna ostatnich lat

Kim de l'Horizon, niebinarna osoba autorska ze Szwajcarii, która za powieść "Drzewo krwi" otrzymała Deutscher Buchpreis 2022 oraz Schweizer Buchpreis 2022. Książka sprzedała się już w kilkuset tysiącach egzemplarzy i została przełożona na wiele języków. Także na polski, a dokonała tego wspaniała Elżbieta Kalinowska. Książka jest opowieścią m.in. o awansie społecznym, ucieczce z konserwatywnej rodziny i poszukiwaniu języka, który pozwoli wyrazić emocje. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura książki Niemcy Austria Michał Nogaś Trójka Kim de l'Horizon

Eurowizja 2024. Szczegółowe wyniki - głosowanie publiczności i komisji jurorskich

Jak głosowało polskie jury na Eurowizji 2024? Na kogo postawili polscy widzowie? W finale Eurowizji 2024 wygrała Szwajcaria. Stało się tak po zliczeniu głosów jurorów i widzów ze wszystkich krajów, które brały udział w konkursie. U jurorów z dużą przewagą wygrał Nemo ze Szwajcarii - niemal w każdej krajowej komisji jurorskiej (w sumie 365 punktów; na drugim miejscu Francja z 218 punktami). Jednak tylko w głosowaniu publiczności wygrałaby Chorwacja, a tuż za nią znalazł się Izrael. Z kolei polska piosenka ("The Tower" Luny) okazała się 12. na 15 krajów w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja koncert TVP koncerty Polskie Radio Chorwacja Izrael EBU

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 178. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy literatura polska

Muzyczna wędrówka po Szwajcarii

Muzyki tradycyjnej w Szwajcarii nie słucha się w domu od tak, na płycie. Ją się raczej kultywuje podczas różnego rodzaju zgromadzeń. Czy to podczas dużych, czy mniejszych świąt, podczas jakichś lokalnych świąt wioski, regionu, gminy… to muzyka, która nieustannie gdzieś się przewija tak, jakby była tak, jakby była w ogóle podstawą całej kultury Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik

Zofia Kiniorska asystentką dyrygenta w Orchestre de la Suisse Romande. "Jeszcze się z tym oswajam"

Zofia Kiniorska zwyciężyła w przesłuchaniu na asystentkę dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande. Polka została wybrana spośród sześćdziesięciorga kandydatów. Dyrygentka opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę", jakie towarzyszą jej emocje oraz jak wyglądał sam proces przesłuchań.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent orkiestra Maria Czok KULTURA Zofia Kiniorska