Polskie Radio
Section05

Szwecja

Przełom ws. akcesji Szwecji do NATO. Unijni liderzy mówią o "historycznym kroku"

Liderzy unijnych instytucji nazwali zgodę Turcji na wejście Szwecji do NATO historycznym krokiem. Premier Belgii pisze o sukcesie. Prezydent Turcji Recep Erdogan zgodził się na zniesienia weta i przekazanie dokumentów akcesyjnych Szwecji parlamentowi do szybkiej ratyfikacji. Przełomowe okazało się spotkanie w Wilnie sekretarza generalnego NATO z premierem Szwecji i prezydentem Turcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Turcja Litwa Wilno szczyt NATO w Wilnie Belgia Unia Europejska

Spotkanie Stoltenberga z Erdoganem i Kristerssonem. Tematem akcesja Szwecji do NATO

W Wilnie dziś trójstronne spotkanie, które ma przekonać Turcję do zgody na przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO będą na ten temat rozmawiać sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, premier Szwecji Ulf Kristersson i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Zobacz więcej na temat:  NATO bezpieczeństwo Turcja dyplomacja Jens Stoltenberg ŚWIAT Europa

Poważny dylemat w Szwecji: wolność słowa, czy nietykalność Koranu?

Po tym, jak w Sztokholmie 37-letni chrześcijański emigrant z Iranu spalił Koran, protesty i demonstracje rozlały się po całym świecie muzułmańskim. Na incydent krytycznie zareagowała również Turcja, której stosunki ze Szwecją i tak są napięte. Ankara od blisko roku blokuje szwedzkie starania o wejście do NATO, a zniszczenie świętej księgi islamu nie przyczynia się do rozwiązania problemu.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański koran protest islam Trójka

"To nasz interes narodowy". Błażej Poboży o włączeniu Szwecji do NATO

– Sprawa szybkiego włączenia Szwecji do NATO jest naszym interesem narodowym – powiedział Błażej Poboży z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Władysław Teofil Bartoszewski z Koalicji Polskiej, Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, Janusz Kowalski z Suwerennej Polski, Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej oraz Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Władysław Teofil Bartoszewski Krzysztof Gawkowski Błażej Poboży Grzegorz Schetyna Andrzej Zybertowicz szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie NATO polityka Trójka

Ekspert: Szwecja będzie elementem zamykającym dominację NATO na akwenie Morza Bałtyckiego

"Członkostwo Szwecji w Sojuszu jest w zasięgu ręki" - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem możliwa jest pozytywna decyzja w tej sprawie i zniesienie weta przez Turcję. Szef Sojuszu powiedział o tym po spotkaniu w kwaterze głównej w Brukseli z udziałem przedstawicieli Szwecji i Turcji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Węgry Ukraina Jens Stoltenberg Michał Strzałkowski Europa

Po spaleniu Koranu cena, jaką NATO będzie musiało zapłacić za integrację ze Szwecją, będzie wyższa

Islam nie pozwala na żadną krytykę ani nawet podejście krytyczne do swojej religii. Koran dla muzułmanów jest święty – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" publicysta i znawca kultury arabskiej Paweł Rakowski, komentując reakcję krajów arabskich po spaleniu w Szwecji kopii Koranu.
Zobacz więcej na temat:  NATO koran Turcja protest Bartłomiej Graczak Paweł Rakowski Trójka

Szwecja w NATO? Stoltenberg: na szczycie w Wilnie jest możliwa pozytywna decyzja

Podczas szczytu NATO w Wilnie w przyszłym tygodniu jest możliwa zgoda Turcji na członkostwo Szwecji w Sojuszu - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stotelnberg. Zastrzegł, że nie oznacza to, iż ratyfikacja dokumentów akcesyjnych Szwecji przez Turcję nastąpi w ciągu kilku dni, ale jego zdaniem "zielone światło" jest możliwe - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Jens Stoltenberg Europa Turcja

Gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej w Europie Zachodniej. Praworządność w UE jest zagrożona?

- Praworządność w europejskich demokracjach będzie zagrożona, jeśli przywódcy UE nie zintensyfikują reakcji na gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej - powiedziała portalowi Politico szefowa Europolu Catherine De Bolle. Dodała, że największe problemy w tej kwestii występują w Holandii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Hamburg Europol Holandia Niemcy Belgia Hiszpania przestępczość narkotyki służby i bezpieczeństwo policja porty