Polskie Radio
Section05

Tatarzy krymscy

Bitwa pod Zborowem - niechlubna porażka czy "cud nad Strypą"?

Dokładnie 375 lat temu, 16 sierpnia 1649 roku, dobiegła końca dwudniowa bitwa pod Zborowem. W jej trakcie siły koronne pod wodzą króla Jana Kazimierza zostały zaskoczone i otoczone przez kilkukrotnie liczniejszą armię kozacko-tatarską. Polskie oddziały uratowała osobista odwaga monarchy, niestałość tatarskiego chana i umiejętności negocjacyjne kanclerza Jerzego Ossolińskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ukraina

NASZ NEWS Nalot na dom dziennikarki. Służby wywiozły ją do Symferopola

Funkcjonariusze rosyjskich organów ścigania z Centrum Przeciwdziałania Ekstremizmowi wywieźli do Symferopola Tatarkę krymską, znaną dziennikarkę i działaczkę Krymskiej Solidarności, Luftije Zudijewą. Rano o godzinie 6 w jej domu na Krymie w Dżankoj przeprowadzono nagłe i gruntowne przeszukanie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja prawa człowieka ŚWIAT Europa więźniowie polityczni odeszli 2024 Białoruś Ukraina Krym

NASZ WYWIAD "Winni tego, że istniejemy". Czwarta rano, nalot FSB, płacz dzieci. Te sceny zna co trzecia rodzina Tatarów krymskich

Tatarzy krymscy mieli jasność, co czeka ich po 2014 roku. Niszczone są elity, język, kultura, media - przekazała Polskiemu Radiu Mumine Salijewa, żona Seirana, skazanego na 16 lat więzienia. Rosjanie bezpowrotnie niszczą pod pretekstem "renowacji" nawet słynny pałac chanów krymskich w Bakczysaraju, duchowe, religijne centrum narodu. Więźniowie polityczni skazywani są na długie wyroki, pozbawiani leczenia, co spowodowało śmierć przynajmniej jednego z nich, Dżemila Dżafarowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 NASZ WYWIAD wojsko zbrodnie wojenne Krym islam

NASZ WYWIAD Jako jedna z niewielu przekazuje relacje z Krymu. 15 jej kolegów jest w więzieniu, jej koleżankę dziennikarkę porwano

Krymska Solidarność określana jest jako fenomen na skalę światową. - Część z nas pracuje jawnie, część ukrywa swoją tożsamość. Nie wiadomo, która strategia jest lepsza - koledzy i z pierwszej, i drugiej grupy trafili do więzień. Chcemy informować o tym, co się tu dzieje, apelujemy także, by świat interesował się losem Krymu. Każdy artykuł - to dokumentacja, zostawia ślad w historii - przekazała portalowi Polskiego Radia dziennikarka obywatelska Lutfije Zudijewa z Kymskiej Solidarności, która jako jedna z nielicznych informuje świat o tym, co się dzieje na Krymie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 Krym NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Krym SOS: trwa ludobójstwo Rosji na Tatarach krymskich. Areszty, prześladowania, bezprawna mobilizacja

- Mają miejsce masowe areszty, prześladowania, w  tym poprzez procesy sądowe, nielegalna mobilizacja do wojska, Mówimy o ludobójstwie, bo narusza się ogromny zakres praw, poprzez które naród realizuje swoje istnienie. Gdy musimy walczyć o przetrwanie, naród zatrzymuje się w rozwoju - powiedziała portalowi Polskiego Radia Sabina Ilias z organizacji Krym SOS. Zaznaczyła, że uwaga świata pomoże ocalić i ludzi i kulturę, apelowała o opowiadanie o Tatarach krymskich i szukanie skutecznych sposobów by im pomóc w obliczu agresji Moskwy. Może to pomóc przyszłym jej ofiarom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 Krym

NASZ WYWIAD Zatrzymana w bandycki sposób 25-latka. Jechała do chorego na raka ojca, jedyna w busie nie miała rosyjskiego paszportu

25-latkę Lenie Umerową, pochodzącą z Krymu, zatrzymano jak w filmie o bandytach - z autobusu na granicy Federacji Rosyjskiej z Gruzją, w Osetii Północnej wyprowadzili ją mężczyźni skrywający swoją tożsamość, wywieźli do Władykaukazu. Tatarka krymska trafiła ostatecznie jednego z najcięższych więzień w Moskwie. Proces objęto tajemnicą, wiadomo tylko, że jest oskarżona o szpiegostwo i grozi jej 20 lat więzienia. Za kratami przebywa od grudnia 2022 roku. O jej uwięzieniu opowiedział Polskiemu Radiu jej brat, Aziz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa wojna na Ukrainie serwis wschodni Ukraina NASZ WYWIAD Krym

Rosja przygotowuje kolejne deportacje. Chce osiedlać swoich na okupowanych terenach Ukrainy

Rosja deportuje mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy, aby osiedlać tam Rosjan lojalnych wobec reżimu Putina. - To jeden z mechanizmów umocnienia się Rosji na zagarniętych terytoriach - powiedział Refat Czubarow, przewodniczący Tatarów Krymskich w rozmowie z Radiem Svoboda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina deportacje Refat Czubarow Tatarzy Rosja zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD Useinow: od Krymu wszystko się zaczęło i tu wszystko się skończy, a po wojnie Rosji nie można zostawić samej sobie

- Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać: okupacja Krymu to jedna ze składowych trwającej właśnie agresji Rosji na Ukrainę. Nie można rozdzielać tych problemów - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Nedim Useinow, działacz krymskotatarski. Jak wskazał, Krym to klucz do rozumienia mechanizmów rosyjskiej agresji, a także błędów Zachodu w jego podejściu do Federacji Rosyjskiej. Dodał, że po wygranej wojnie Rosji nie można pozostawić samej sobie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne deportacje dzieci Krym Władimir Putin Międzynarodowy Trybunał Karny

NASZ WYWIAD "Wiele państw ma teraz obowiązek aresztować Putina". Useinow: decyzja MTK to precedens, śnieżna kula się rozpędza

- To decyzja niezwykle ważna i istotna. Jest to precedens za którym pójdą wyroki innych instytucji prawa międzynarodowego, a wiele spraw jest w toku. Nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oznacza także, że wiele państw, wszyscy sygnatariusze Statutu Rzymskiego, mają obowiązek aresztować Putina i odstawić go do Hagi - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Nedim Useinow, działacz krymskotatarski, członek Światowego Kongresu Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne deportacje dzieci Krym Władimir Putin Międzynarodowy Trybunał Karny

NASZ WYWIAD Dziewięć lat od aneksji. Alim Alijew: Rosja zmienia strukturę etniczną ludności, zmilitaryzowała Krym

- Rosja stara się zniszczyć wszystko, co jest związane z Ukrainą i z Tatarami krymskimi jako rdzenną ludnością półwyspu, by móc głosić mit o rosyjskim Krymie. Militaryzuje Krym, dokonuje wymiany ludności, nawiozła 700 tys. nowych mieszkańców. Niszczy tożsamość, zmienia narracje historyczne - przekazał portalowi Polskiego Radia Alim Alijew, zastępca dyrektora Instytutu Ukraińskiego, wcześniej współzałożyciel inicjatywy Krym SOS, Tatar krymski.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie infografika zbrodnie wojenne deportacje dzieci Krym

"Najważniejszy cel to powrót do domu". Założyciel batalionu Tatarów krymskich Isa Akajew dla Polskiego Radia

Mieszkańcy Krymu na różnych odcinkach frontu walczą z rosyjskim agresorem. Wśród nich szczególnie aktywni są krymscy Tatarzy. Doświadczeni przez stalionwskie represje, a obecnie rosyjską okupację Tatarzy pozostali - często na wygnaniu - lojalni wobec ukraińskiej państwowości.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Rosja Ukraina serwis wschodni Unia Europejska Krym

Nowe doniesienia z frontu. Tatarzy krymscy są kierowani przez rosyjskie dowództwo w rejony najostrzejszych walk

"Dwa tysiące zmobilizowanych z anektowanego Krymu zostało wysłanych przez dowództwo rosyjskie do okupowanego Chersonia na południu Ukrainy. Wcieleni do rosyjskiego wojska Tatarzy krymscy mają być kierowani w rejony najostrzejszych walk" - podał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Krym Tatarzy Europa wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja