Polskie Radio
Section05

TEATR

"Trójka pod księżycem": książki i teatr w finale maja 2023

Rozmawialiśmy o książkach, bo 25 maja rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Książka też, a dokładnie "Kronika wypadków miłosnych" Tadeusza Konwickiego, stała się podstawą scenariusza spektaklu wystawianego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. W audycji przygotowywaliśmy się też do premiery w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, która odbędzie się w niedzielę, 28 maja.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Wojciech Dorosz KULTURA

"I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie". Słuchowisko Tomasz Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

W listopadzie 2021 sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szczątku Maurycego Mochnackiego. Kiedy żył, przeciwstawiał rosyjskiej tyranii polskie umiłowanie wolności. Premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pod tytułem "I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie" przybliża emigracyjne losy Mochnackiego i jego nieustanne poświęcenie dla sprawy polskiej, bez względu na wielkie, osobiste koszty.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Dobrosława Bałazy Andrzej Brzoska Marian Szałkowski Beata Jankowska Andrzej Ferenc Mirosław Wieprzewski Robert Czebotar

"5 ½". Słuchowisko Krzysztofa Bizio w reżyserii Waldemara Modestowicza

Guido - bohater 8 ½ Federica Felliniego próbuje wypełnić sobą swój kolejny film, na który nie ma sprecyzowanego pomysłu. Tak też i Anna staje przed wyzwaniem zapełnienia kolejnych lat swojego życia, które właśnie niebawem przekroczy połowę kolejnej dekady.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Krzysztof Bizio Waldemar Modestowicz Andrzej Brzoska Renata Baszun Beata Jankowska Anna Dereszowska Ewa Konstancja Bułhak Aleksandra Justa Piotr Grabowski

Michał Zdunik: odchodzenie matki to uniwersalne doświadczenie

- Każdy z nas będzie musiał się z tym konfrontować. Poprzez takie teksty jak "Matka odchodzi" gdzieś się na to przygotowujemy. Chcieliśmy wybić ten uniwersalny aspekt tego doświadczenia, co było dosyć karkołomne, bo książka Różewicza powstała jednak w jakimś określonym kontekście historycznym i kulturowym; mówi o II wojnie światowej, o sytuacji brata Janusza i początkach pisarskich Różewicza – mówił w Dwójce Michał Zdunik. W niedzielę (28.05) premiera reżyserowanego przez niego słuchowiska "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dzień Matki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

"Dwa teatry" Szaniawskiego. "To sztuka o konwencjach teatralnych XX wieku"

- To był czas pytań, które brzmią do dzisiaj, łącznie z tym najważniejszym: jak pisać teksty literackie po Auschwitz i katastrofie II wojny światowej. Jerzy Szaniawski próbował na te pytania odpowiedzieć. "Dwa teatry" mówiły coś ważnego o teatrze przedwojennym i tym, który kiełkował tuż po wojnie - mówił w Dwójce teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Szaniawski literatura Małgorzata Szymankiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka Jarosław Cymerman

"Walczymy o istnienie naszego narodu". Paweł Łatuszka o sytuacji twórców kultury na Białorusi

- Łukaszenka niszczy kulturę białoruską, narodowość białoruską. A jeśli nie będzie kultury i języka białoruskiego, to czy możemy mówić, że będzie państwo białoruskie? Teraz walczymy nie tylko o prawa człowieka, ale o istnienie naszego narodu, naszego społeczeństwa i świadomości białoruskiej - o sytuacji ludzi kultury na Białorusi mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, były dyrektor Teatru Narodowego w Mińsku, były ambasador Białorusi w Polsce, obecnie polityk emigracyjny. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Paweł Łatuszka

Jan Englert: nie znam aktora, który byłby zadowolony i nie chciałby więcej

- Aktorstwo to zawód, którego efekty są bardzo krótkotrwałe. Trwają tyle, ile pamięć widza. Czasem ten efekt jest nawet niezależny od działań czy wysiłków twórców. Nie jest ważne, zwłaszcza w teatrze, to, co ja czuję. Ważne jest to, co z tego, co przekazałem widowni, do mnie wraca. To jest miara naszej twórczości - mówił w Dwójce Jan Englert. Wybitny aktor, znakomity reżyser, a także pedagog 11 maja skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert Małgorzata Szymankiewicz jubileusz Dwójka kino spektakl